Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) взе решение, с което дава право на сдружаване. Съгласно чл. 11 на Европейската конвенция по правата на човека, страната ни трябва да позволи регистрирането на Македонски клуб за етническа толерантност у нас и да изплати обезщетение в размер на 7 500 евро в рамките на 3 месеца.
„Според македонските издания страната ни губи поредно дело срещу западните ни съседи, но това съответства с тяхната гледна точка. Това е пореден епизод от дълга дискусия, която продължава близо 20 години след решението на Конституционния съд от 2001 г., с което една парти в страната ни беше забранена. От тогава до сега позицията на България е една и съща. Нашата позиция се променя, тъй като след 2018 г. беше приет много по-различен ред за регистриране на юридически лица. Позицията на Европейския съд в същото време остава константна. Както и досега, България се е съобразявала с решенията на Европейския съд и ще се реши на Министерски съвет плащането на наложената присъда. Според мен обаче, не регистрирайки този клуб, страната ни не е нарушила законите. По-скоро става дума за дискусия между двете страни“. Това заяви проф. Николай Проданов, зам.-министър на правосъдието в предаването „Свободна зона с Георги Коритаров“ по ТВ Европа.
„Не става въпрос само за едно дело, а за две. Второто е заведено от репресираните по времето на комунизма македонци в България. Резултатът и обезщетението са същите. Тревожно е, че това е 8-мо решение на Европейския съд. Всяко от тях взима повод от няколко опита на регистрация. Българският съд отказва да направи подобни регистрации, защото според мотивите му става дума за македонци, а
такива хора в България няма
а ако допуснат подобни сдружения, щяло да означава, че трябвало да се наруши конституцията и по-специално чл. 44 за забрана на формирования, които са против единството на нацията ни. По чл. 12, ал. 2 пък ставало дума за политическа дейност, която щели да извършват тези сдружения. Става дума за продължително ограничаване на свободата на сдружаване, което всеки път Европейският съд по правата на човека санкционира по един и същ начин“, отговори в студиото председателят на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев.
Според проф. Проданов отказът на българския съд тези организации да бъдат регистрирани през последните 20 години се дължи на обстоятелството, че съдебните състави са намерили нарушения в конституционните разпоредби. „Европейският съд по правата на човека е институция, която също може да допуска грешки, както и да взема решения, които не са до край прецизни. Отношението на ЕСПЧ през последните години към тези дела става доста банално. Още преди 20 години е влязъл в този коловоз и се продължава по тази линия. От България дори не е поискано становище. Обезщетенията най-вероятно ще бъдат заплатени, но що се отнася до легалния статус на тези организации, на мен ми е трудно да предвидя тяхното бъдеще“, категоричен е правосъдният зам.-министър. Водещият Георги Коритаров попита Красимир Кънев, дали в крайна сметка не става въпрос за неравнопоставеност и даде пример с турски и арменски организации, които съществуват у нас, а на македонските им се забранява.
„Не става въпрос за никакъв сепаратизъм и за никакви претенции към териториалната цялост на България. В делото за репресираните македонци, в което съм представител, става дума за хора, които са затваряни в български затвори по времето на комунистическия режим. Те не са издигали никакви призиви за откъсване на български територии и разрушаване на целостта на страната ни. Стана дума за едни хора, които смятат, че са македонци. Българският съд им е отказал правото на сдружаване заради това, че такива хора в страната ни няма. Той
разсъждава като Енвер Ходжа по време на комунистическия режим
религия няма, Маркс е казал, че тя е опиум за народа и не трябва да я разрешаваме. Когато се регистрира религиозна организация, от съда не се изисква да каже, че това е правата вяра. Независимо, дали Темида вярва или не вярва, дали има македонци в България, не може да бъде предмет на едно дело“, коментира председателят на БХК.
Според проф. Николай Проданов обаче призивите за самоопределянето на македонците у нас е вид сепаратизъм. „България винаги е държала на своя подпис под Европейската конвенция за правата на човека. В по-голямата част от делата пред ЕСПЧ страната ни е реагирала абсолютно адекватно. Например след решение на европейския съд за условията в затворите ние сме реагирали и сме взели мерки. В тези състави също работят хора. Ние не можем да приемем, че всички решения на този съд са някаква еманация на юридическите анализи. Това разминаване не се случва само в България, а и в други държави. В конкретния случай съдиите в ЕСПЧ могат да бъдат оприличени като едни много добри машинни инженери, които сглобяват една машина, която започва да действа перфектно. Ако тя обаче бъде поставена във влажна среда, ръждясва. Аз не познавам никого от съдиите от Европейския съд. Те сигурно са добри юристи и професионалисти, но ми се струва, че много малко разбират от спецификата на балканския регион. Още по-лошо е, че не те не правят усилия да вникнат в нея. Аз не съм сигурен, че съдиите ЕСПЧ са наясно какво означава изкуствено създадено малцинство. Историческата наука е показала по перфектен начин, че македонското малцинство или групата която се самонарича по този начин, няма исторически корени. Ние знаем кои са били акушерките за нейното създаване – Съветският съюз, коминтерна и една голяма страна по западните ни граници. Говоря за т.нар. македонско малцинство в България. Двете неща са свързани, но не са идентични. Съзнанието на съвременните хора в Северна Македония е формирано по един начин – от държава, която е работила в това направление. Македонското малцинство у нас е създадено по конспиративни способи. Страната ни си е патила в минали времена от изкуствено създадени малцинства. В периода между двете световни войни наша северна съседка, чрез пари или чрез други способи се опитва от една групичка хора с неустановено етническо самосъзнание да направи национално малцинство. Този проблем вече почти не съществува, защото българите от Северна Добруджа бяха преместени в страната ни. Ние сме длъжни да браним националната сигурност на държавата си“, коментира проф. Проданов.
„В България са се появявали и етнически, и религиозни общности в различни периоди на развитието на нашата държава.
Навярно свидетели на Яхова преди 100-200 години у нас не е имало
В момента обаче са регистрирани като религиозна общност. По същия начин трябва да се подходи и към хората, които смятат, че са македонци. Регистрацията на религиозните общности трябва да се отнася по същия начин и за етническите. Държавата не е в правото си да пита, дали има такива хора. Тя е длъжна да ги признае такива, каквито са и да позволи сдруженията им. В същото време ние не можем да плащаме непрекъснато присъдите на Европейския съд по правата на човека и да възпроизвеждаме едни и същи нарушения. Ние обаче сме длъжни да изпълняваме решенията на Европейския съд по правата на човека“, категоричен е Красимир Кънев.
Проф. Николай Проданов обаче отново заяви, че подобни организации, които искат македонците у нас, носят опасност от сепаратизъм. „Българската държава е изключително толерантна. За какви репресии трябва да говорим над хора, които имат явно малко по-различни идеи“, каза още правосъдният зам.-министър. По думите му няма опасност от разваляне на отношенията между София и Скопие заради този казус. „Северна Македония има два много сериозни проблема. Единият е свързан с грипната епидемия, а вторият - с предстоящите парламентарни избори, които ще бъдат много тежки. Дано в хода на вота подобна тема да не бъде използвана за политически цели. Мисля, че нашите приятели от Скопие много добре знаят кой е техният истински и последователен приятел – само и единствено България“, допълни проф. Продев. Той даде пример със стоте танка, които правителството на Иван Костов подари на западните ни съседи през 1999 г.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас