Кремъл ще ликвидира организацията на Алексей Навални възможно най-скоро и по този начин ще осигури "стабилност". В последното обаче той няма да успее - по исторически причини. Това пише журналистът Константин Егерт в коментар под заглавие "Колбаси без дисиденти", пише "Дневник".
Путин възнамерява да унищожи мрежата на Фондацията за борба с корупцията и централата на Навални възможно най-скоро. Представителите на единствената истинска опозиция в Русия ще бъдат признати за "екстремисти". Настоящият режим е толкова фокусиран върху собственото си оцеляване, че се опитва да се предпази от всякакви инциденти. Можем да спрем да обсъждаме доколко Кремъл е бил ощетен от "умното гласуване" по метода на Навални. Изглежда зад червените стени си мислят какво би могло да навреди.
Путин иска да се яви на срещата на върха с Байдън през юни с напълно разчистено вътрешнополитическо поле. За него е важно да покаже: никаква промяна на режима няма да постигнете, скъпи приятели от Вашингтон. Ще трябва да преговаряме с мен.
В края на краищата имате нужда от мен:
за преговори по нов договор за СТАРТ, обсъждане на иранската ядрена програма, сирийския въпрос, бъдещето на Афганистан, изменението на климата (ама, как без него!).
Между другото, на същата среща с американския президент Путин може да направи щедър жест - да предложи да размени Навални с Виктор Бут: вземете си, един вид, вашия агент!
Но основните последици от атаката срещу ФБК ще се проявят в Русия. Излишно е да се спекулира по каква конкретна причина Кремъл се стреми да завари почти всички клапани за изпускане на парата, оставяйки само възможността да се напусне страната. Може би защото се страхуват, че ще има спад в популярността на Путин. Може би защото в управляващите кръгове има брожение. Или може би поради любимата причина на Кремъл - "защото мога да го направя".
Основната причина за почти неизбежната ликвидация на ФБК, струва ми се, е следната: тя е единствената опозиционна сила, която е наистина популярна сред младите хора и тези с активен начин на живот. Всички тези закони, забраняващи провеждането на образователни дейности, които не са одобрени отгоре, пристигането на полицаи при известната историчка Тамара Ейделман и уволняването на неугодни учители във Висшето училище по икономика са явления от един и същи порядък. Всички те са насочени към формиране на "правилен" възглед за живота на хората, които в момента са между 20- и 30-годишни.
Властите са загрижени за бъдещето, но искат да му повлияят с помощта на съветски методи - единствените, с които са разполагат и които разбират съветските хора, ръководещи Русия. Подобно на предложението на Путин за съживяване на съветското общество "Знание" чрез създаване на общоруски корпус от лоялни преподаватели, одобрен от властите.
Разбира се, някой ще "точи" от този бюджет. Но в политически смисъл това е напълно безполезно начинание. То може да бъде предложено само от някой, който не знае нищо за социалните мрежи, YouTube, електронните книги и подкастите. Путин, от друга страна, трябва да помни как навремето хората бяха принуждаване да слушат всички тези "лекции за международното положение". Тогава не се получи,
не спаси СССР от така запомнящата се "геополитическа катастрофа"
Защо си мислят, че ще свърши работа днес?
Ще предположа, че хората, дошли в Комитета за държавна сигурност по времето на Андропов като лейтенанти, сега творчески преработват "наследството" на Юрий Владимирович. За разлика от това, те вярват, че авторитаризмът в съвременна Русия ще се задържи дълго и без прекъсване при две условия - пълни рафтове в магазините и отворени граници. Те се опитват не толкова да тикнат дисидентите в затвора, колкото да ги изтласкат в изгнание чрез сплашване.
Към това се добавят най-добрите практики на "партньорите". Кремъл възприема идеята за безкрайно разширяваща се мрежа от камери с разпознаване на лица от китайския режим. Александър Лукашенко проявява безпощадност и инат в прилагането на репресивни мерки, без да се оглежда за Запада.
Всички "буйни глави" ще си отидат, смята руският елит, а младите хора ще пораснат, ще имат семейства, работа, ипотеки и ще се впишат в системата. Може би по-късно ще им дадем някаква нова политическа играчка - уж демократична партия, която ще се бори срещу "определени недостатъци" под ръководството на същите пълномощници на Администрацията на президента като Жириновски или Зюганов.
Както се пее в съветска песен, непозната за поколението на Навални, "ако някой тук-там понякога не иска да живее честно", демократичната партия "За всичко най-хубаво" ще води безкомпромисна борба с този "някой", назначен от Кремъл . Номерът не мина с Ксения Собчак, казвате? Няма значение, ще наемем нови PR специалисти. И ако не ви харесва - редовно ремонтираме магистралата, водеща към летище Шереметиево.
Кремъл има малък шанс да играе известно време тази игра. При две условия: ако може да осигури поне известен ръст на доходите и да спре външнополитическите авантюри. Колективният Запад ще бъде готов да се примири с Русия, оставена да се задушава в собствения си сос и несъздаваща проблеми навън.
Това обаче няма да продължи дълго. Руският "елит" смята, че изпраща в миналото ФБК. Но всъщност участва в неизбежното сбогуване със Съветския съюз.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"