20 Декември, 2025

Западни служби: Иран ще достави на Русия пускови системи за ракети с малък обсег

Западни служби: Иран ще достави на Русия пускови системи за ракети с малък обсег

Снимка: EPA/BGNES

Със своя обсег от 120 км "Фатх-360" ще даде на руските сили нови възможности за обстрел на украинските сили на фронтовата линия, на близки военни цели и на населени места

Иран се подготвя да изпрати на Русия в най-скоро време пускови системи за ракети с малък обсег, каквито според САЩ Техеран още през миналата година е предоставил на руските военни, за да ги използват срещу Украйна, предаде Ройтерс се позовававане на данни от западните служби за сигурност.

Доставката на балистичната ракетна система с малък обсег "Фатх-360" (Fath-360) би подпомогнала руските атаки срещу съседната ѝ страна и ще затвърди задълбочаващите се връзки в областта на сигурността между Москва и Техеран, отбеляза агенцията.

Със своя обсег от 120 км "Фатх-360" ще даде на руските сили нови възможности за обстрел на украинските сили на фронтовата линия, на близки военни цели и на населени места, разположени близо до границата с Русия, посочват анализатори.

През септември миналата година САЩ заявиха, че Иран е доставил балистични ракети на Русия с девет плаващи под руски флаг кораба, всички които са санкционирани, като уточниха, че доставката не е включвала пускови установки.   

По-рано Русия и Иран отрекоха Техеран да е изпращал балистични ракети или друго оръжие, за да подпомогне руските сили във войната им срещу Украйна. Украински и европейски служби обаче заявиха, че Иран е доставил на Русия хиляди дронове и артилерийски снаряди.

Сподели:

Коментари (0)

СБУ разби 2 руски военни самолета Су-27 за 70 млн. долара в окупирания Крим

СБУ разби 2 руски военни самолета Су-27 за 70 млн. долара в окупирания Крим

Един от самолетите бил на пистата с пълен боезапас и готов за боен полет. Потвърдиха също, че е била ударена кулата за контрол на въздушното движение.

Тръмп назначи нов ръководител на командването на САЩ в Латинска Америка

Тръмп назначи нов ръководител на командването на САЩ в Латинска Америка

Предишният ръководител на Южното командване адмирал Алвин Холси официално се оттегли от поста този месец, едва  година след началото на мандата си, и нито той, нито шефът на Пентагона Пийт Хегсет са посочили публично причина за преждевременното напускане

След сваляне на дрон, Турция поиска Украйна и Русия да намалят ескалацията в Черно море

След сваляне на дрон, Турция поиска Украйна и Русия да намалят ескалацията в Черно море

Когато е бил свален, неидетифицираният безпилотен летателен апарат се е разпаднал на малки фрагменти, което затруднява възстановяването на останките му