23 Ноември, 2024

Западните далекобойни оръжия ще засилят позиците на Украйна в преговорите с Русия

Западните далекобойни оръжия ще засилят позиците на Украйна в преговорите с Русия

Далекобойно оръжие, снимка: Униан

Но ще бъде трудно за страната да си върне територията, която е загубила през последните месеци

Ускорените доставки за Украйна едва ли ще променят фундаментално войната в  близко бъдеще, се съобщава в публикация на The ​​New York Times. 

Служители на администрацията на Байдън смятат, че Владимир Путин гледа с надежда към смяната на президента в САЩ, която ще се състои след два месеца. Тръмп се смята за по-благосклонен към Русия, а кандидатът му за директор на националното разузнаване - Тулси Габард често повтаря позиции, подобни на реториката на Кремъл.

Въпреки допълнителната помощ, американското разузнаване и експерти от Пентагона казват, че ще бъде трудно за Украйна да си върне територията, която е загубила през последните месеци. Източните региони постепенно преминават под руски контрол, а в района на Курск украинските войски претърпяха частични поражения поради участието на войници от Северна Корея в битките.

Влошаването на морала сред украинските военни и несигурността относно политиката на бъдещата американска администрация продължават да поставят сериозни предизвикателства пред усилията на Украйна на фронта. В същото време украинската армия се опитва да попълни редиците си и да въоръжи нови части.

Според оценки, загубите сред украинските военни достигат 57 хиляди, което е половината от тези на руската страна, но за доста по-малката от Русия страна те са значителни.

Американски служители, запознати с разузнаването, предполагат, че дори ускорените доставки на оръжия и материалната подкрепа за Украйна няма да могат да променят фундаментално хода на войната в краткосрочен план. Подобна помощ обаче може да засили позицията на нападнатата държава за осигуряване на примирие или споразумение за прекратяване на огъня.

Основната гаранция за сигурността на Украйна остава поканата за НАТО, която така и не беше дадена по време на президентството на Байдън. А шансовете това да се случи ще са доста ниски след встъпването в длъжност на Тръмп. Затова САЩ и европейските съюзници обмислят други възможности, като например създаване на арсенал от конвенционални оръжия, който ще е достатъчен за нанасяне на сериозен удар.

Успехът обаче стана възможен до голяма степен благодарение на многомилиардната подкрепа от Съединените щати и Европа, която според официални лица от двете страни на Атлантическия океан скоро може да пресъхне, коментират от Униан.

Сподели:

Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген

Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния

САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан

Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан

Байдън почете жертвите на Гладомора

„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.