17 Юни, 2026

Запазват поста на скандалния генерален секретар на ЕК?

Запазват поста на скандалния генерален секретар на ЕК?
Мартин Зелмайер

Назначението на Мартин Зелмайер преди година бе оспорено от ЕП и от омбудсмана на ЕС

Генералният секретар на Европейската комисия Мартин Зелмайер изглежда очаква да остане на поста и след избирането на новия председател на институцията, ако се съди по днешните изявления на говорител на ЕК. Според говорителя нищо не пречи генералният секретар и председателят да бъдат от една и съща народност.

Говорителят уточни на пресконференция в отговор на въпроси, че има много примери, че и досега подобно нещо се е случвало и даде два примера от цялата история на ЕС. Въпросът възникна, след като за следващ председател на ЕК бе посочена германката Урсула фон дер Лайен. Назначението на Зелмайер преди година бе оспорено от Европейския парламент и от омбудсмана на ЕС, които го определиха като незаконно.

"Няма правило генералният секретар да не бъде от една народност с председателя на ЕК. Има "много примери", това се е случвало досега", каза говорителят на комисията Мина Андреева. Тя добави, че Лайен вече разполага с канцелария в ЕК и няколко служители. Тази седмица Лайен ще се срещне с новоизбрания председател на Европейския съвет Шарл Мишел и с представители на политическите групи в ЕП. По-рано днес водещи европейски издания цитираха представители на парламентарната група на Зелените, според които Лайен има само седмица да събере необходимата подкрепа в ЕП, за да бъде утвърдена начело на ЕК.

Според Зелените, чиято подкрепа може да се окаже решаваща, гласуването би трябвало да се състои идния вторник. Те допускат, че е възможно евродепутатите да решат да се произнесат през септември вместо следващата седмица. Ако ЕП отхвърли Лайен, Европейският съвет ще разполага с един месец, за да предложи друго име.
Сподели:
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.

Коментари (0)