19 Май, 2026

Започна хаджът - ограничен брой мюсюлмани потеглиха към Мека

Започна хаджът - ограничен брой мюсюлмани потеглиха към Мека

Заради коронавируса тази година ще протече в съвсем ограничен формат

Подбраните за хаджа мюсюлмани започнаха традиционното поклонение в Мека, което тази година протича в съвсем ограничен формат и при спазване на множество санитарни предпазни мерки заради пандемията от коронавируса, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Събрани на малки групи, всяка от тях със свой водач, вярващите започнаха ритуалите на поклонението със седем обиколки на Черния камък Кааба в Голямата джамия на Мека, показват предавани на живо кадри от саудитските телевизии.

Поклонниците носят маски и спазват разстояние помежду си. Те обиколиха в индийска нишка кубичния камък, към който се обръщат мюсюлманите от цял свят по време на молитва, под зоркия поглед на полицаи и други официални лица.

Получава се ярък контраст между тези малки групички насред огромната джамия и обичайната тълпа от поклонници, които в предишни години изпълваха Голямата джамия по същия повод, отбелязва АФП.

Тази година чуждестранните журналисти не получиха разрешение да отразяват хаджа, който обикновено е световно медийно събитие.

Саудитска Арабия съобщи, че тази година на поклонението ще бъдат допуснати само 1000 пребиваващи в кралството поклонници, а според местни медии този брой е 10 000. Това е съвсем малка част от двата милиона и половина мюсюлмани, които дойдоха на хаджа миналата година.

Сподели:

Коментари (0)

Отмениха участие на путиниста Вадим Репин в Унгария

Отмениха участие на путиниста Вадим Репин в Унгария

Бил е поканен като гост-изпълнител в грандиозен концерт, отбелязващ Деня на националното единство - заменен е от млад унгарски цигулар

Съдът в Оукланд отхвърли иска на Илон Мъск срещу OpenAI

Съдът в Оукланд отхвърли иска на Илон Мъск срещу OpenAI

Съдебното жури прие, че претенциите на Мъск погасени по давност, като отхвърли основните аргументи на милиардера

Президентът на Куба: Военна атака на САЩ ще предизвика кървава баня с неизчислими последици

Президентът на Куба: Военна атака на САЩ ще предизвика кървава баня с неизчислими последици

По думите му, Куба „вече е подложена на многостранна агресия от страна на САЩ“