12 Юни, 2026

Ердоган: На Турция е необходима нова конституция

Ердоган: На Турция е необходима нова конституция
Реджеп Таип Ердоган

Действащата конституция е приета през 1982 г.

Турският президент Реджеп Таип Ердоган заяви, че през последните 20 години в Турция са осъществени важни реформи, насочени към защитата на правата и свободите на гражданите и укрепване на върховенството на закона. Изявлението беше направено в реч пред Върховния съд на Турция в четвъртък.

Ердоган отбеляза, че действащата турска конституция е приета през 1982 г. и вече не отговаря на съвременните предизвикателства, въпреки че в нея са направени редица изменения.

Ердоган припомни, че миналата година управляващата Партия на справедливостта и развитието е подготвила свой проект за основен закон на страната, но инициативата не е получила адекватна подкрепа от другите политически сили. "Няма да седим безучастни и ще повдигнем този актуален въпрос отново", увери политикът.

Той заяви, че Турция планира да въведе система за "застраховка за правна защита", която вече се използва в редица държави.

"Определени кръгове се опитват да превърнат съдебната система на Турция в инструмент на престъпни организации. Няма да позволим това да се случи! Световната общност ще разбере веднъж завинаги, че Република Турция не е държава, която е играчка в ръцете на тъмни сили", увери президентът.

Турският президент разкритикува и Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Ердоган нарече ЕСПЧ структура, която далеч не е справедлива и взема политически мотивирани решения: "Когато става въпрос за Турция, се издават политически мотивирани присъди, но когато става въпрос за Германия или Франция, решенията се вземат по съвсем различен начин", каза той. /БГНЕС

Сподели:
Цените на петрола паднаха: Погледите са вперени с надежда за споразумение с Иран

Цените на петрола паднаха: Погледите са вперени с надежда за споразумение с Иран

Международният бенчмарк Брент от Северно море се срина с 5,0% до 85,86 долара за барел, основният американски сорт West Texas Intermediate също намаля с 5,0%

В Деня на Русия възпламениха рафинерия в Нижнекамск, удариха завод в Самарска област

В Деня на Русия възпламениха рафинерия в Нижнекамск, удариха завод в Самарска област

В Нижнекамск кадри, публикувани онлайн, показват два големи пожара и гъст черен дим

Китай задържа гражданин на САЩ, заподозрян в шпионаж

Китай задържа гражданин на САЩ, заподозрян в шпионаж

Основателят на Института за стратегия и политика "Мианмар" Мин Цзън "е подложен на наказателни принудителни мерки... по подозрение в извършване на шпионска дейност, която застрашава националната сигурност на Китай."

Коментари (0)