27 Февруари, 2026

Започва изграждането на държавно предприятие за опериране на ТОЛ системата

Започва изграждането на държавно предприятие за опериране на ТОЛ системата

Председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Дончо Атанасов

Надеждите са до година системата да заработи, очакваните приходи на годишна база – до 1 млрд. лв.

Премиерът Борисов правилно е казал, започваме изграждането на държавно предприятие за опериране на ТОЛ системата. Това заяви пред журналисти в Добрич председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Дончо Атанасов, предаде  Радио „Фокус” – Варна.

Миналата седмица министър-председателят Бойко Борисов заяви, че ако до днес ТОЛ системата не заработи, държавата има готовност да я направи. "В най-близко време ще бъде дадена официална пресконференция по темата", посочи инж. Атанасов. „ТОЛ системата е изключително важна, за да може една от най-публичните услуги в държавата, т.е. поддържането и строителството на републиканската пътна мрежа, да се самофинансира. Това ще бъде първата система, която ще бъде самофинансирана, без да разчита на държавния бюджет“, каза инж. Атанасов. По думите му трафикът на транзитно преминаващи през страната ни тежкотоварни автомобили за денонощие е между 8 000 и 10 000 тежкотоварни камиона.

Огромен е и трафикът от Европа за Близкия Изток, особено през летните месеци. От него също се губят огромни средства, заяви инж. Дончо Атанасов. Затова според него е изключително важно за държавата тази ТОЛ система да бъде изградена. „Този, който най-много руши републиканската пътна мрежа, трябва да плаща и порядъчно най-много“, добави инж. Атанасов. Надеждите са до година системата да заработи, очакваните приходи на годишна база – до 1 млрд. лв. 

Сподели:

Коментари (0)

Кметът на Община Тетевен представи годишния си отчет за 2025 година

Кметът на Община Тетевен представи годишния си отчет за 2025 година

д-р Мадлена Бояджиева представи какво е свършено от нейния екип през миналата година, с което е променила качеството на живот на съгражданите си

Instagram ще уведомява родителите ако децата им търсят съдържание, свързано със самоубийство

Instagram ще уведомява родителите ако децата им търсят съдържание, свързано със самоубийство

Мярката ще бъде въведена през следващите седмици в САЩ, Великобритания, Австралия и Канада

Николай Нанков: Българските граждани не заслужават да плащат по-висока цена на водата

Николай Нанков: Българските граждани не заслужават да плащат по-висока цена на водата

Предстоящото увеличение – във ВиК „Кърджали“ ще бъде с над 13,6%, ВиК „Благоевград“ – над 12%, ВиК „Велико Търново“ с над 8,8%, ВиК „Шумен“, където няколко дни градът бил на режим – с над 8%