25 Февруари, 2026

Започват проверки за продажбата на райски газ на непълнолетни

Започват проверки за продажбата на райски газ на непълнолетни

Министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев изиска регионалните здравни инспекции незабавно да започнат проверки за въведената забрана за продажба и употреба на райски газ и пълнители за него на лица под 18 г.

Действието на министъра е във връзка със сериозните рискове за здравето на непълнолетните лица, свързани с употребата на райския газ, и в изпълнение разпоредбите на Закона за здравето, с които се забранява продажбата на диазотен оксид (райски газ), включително онлайн, на лица под 18 г. на територията на детски градини, училища, общежития за ученици, лечебни заведения и в рамките на спортни прояви, организирани за деца и ученици и в закрити обществени места, съобщават от здравното министерство.

Законът забранява и употребата на райски газ в закрити обществени места (с изключение употребата за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост), както и на открити обществени места като прилежащи терени и тротоари на детски ясли, детски градини, училища, ученически общежития и места, където се предоставят социални услуги за деца, на площадките за игра и при организирани мероприятия за деца и ученици.

В тази връзка на регионалните здравни инспекции са възложени контролни функции по спазване на въведените забрани. В писмото си до РЗИ министър Асен Меджидиев посочва, че за извършените проверки регионалните здравни инспекция периодично трябва да уведомяват Министерството на здравеопазването.

Нарушенията се установяват с актове, съставени от държавни здравни инспектори от РЗИ и/или от държавни здравни инспектори от Министерството на здравеопазването, а наказателните постановления се издават от директора на регионална здравна инспекция, съответно от министъра на здравеопазването.
Сподели:

Коментари (0)

Meta праща в историята Messenger.com през април

Meta праща в историята Messenger.com през април

Марк Зукърбърг централизира комуникацията - десктоп потребителите се връщат в интерфейса на Facebook

Община Тетевен получи специална награда по повод 30-годишния юбилей на НСОРБ

Община Тетевен получи специална награда по повод 30-годишния юбилей на НСОРБ

По време на събитието бяха представени и обобщени резултати от национално представително социологическо проучване на Агенция "Тренд" за обществените очаквания към местната и централната власт

„Спасителят“ Румен Радев се скри - не подкрепи протеста за оставката на Борислав Сарафов

„Спасителят“ Румен Радев се скри - не подкрепи протеста за оставката на Борислав Сарафов

Абдикиралият от задълженията си президент бе поканен публично от лидера на ПП Асен Василев