6 Декември, 2025

Запрянов: Продължаваме нашия активен принос към укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО

Запрянов: Продължаваме нашия активен принос към укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО

Атанас Запрянов, снимка: БГНЕС

Изграждането на устойчивост е общодържавно усилие

„Предвид нарастващите рискове и заплахи, Министерството на отбраната поддържа и развива необходимите способности, за да изпълнява ефективно националните и съюзните планове за възпиране и отбрана. В ход е технологично превъоръжаване на всички видове въоръжени сили и по всички оперативни домейни“.

Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов в приветствието си към участниците в дискусия на тема: „Повишаване на националната устойчивост: напредък, предизвикателства и път напред”, която се провежда във Военната академия „Г. С. Раковски“, съобщиха от пресцентъра на МО.

„Продължаваме нашия активен принос към укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО и изграждането на предното му присъствие в Черно море“, увери министър Запрянов. 

По думите му, изграждането на устойчивост е общодържавно усилие, което обединява приноса на държавните институции, структурите на местната власт, частния сектор, академичните среди и гражданското общество.

„За целта трябва да развиваме и укрепваме, от една страна, междуведомственото взаимодействие, а от друга, да развиваме култура на все по-активно сътрудничество на държавните институции с бизнеса, академичната общност и гражданския сектор. Всичко това трябва да се реализира в тясно взаимодействие със съответните структури на НАТО и ЕС, а също така и със съюзни държави.“ - каза още министърът на отбраната.

Към участниците в дискусията министър Запрянов се обърна с думите:
„Днешната инициатива се явява и първи по рода си национален симпозиум по устойчивост. Затова приветствам усилията на Военна академия, която е и наш домакин. Поздравявам съорганизаторите от Института за управление на сигурността на САЩ. България все повече ще разчита на опита в това отношение на нашия съюзник и стратегически партньор в отбраната. Тепърва предстои Секретариатът на Съвета по сигурността към Министерския съвет активно да координира този междуинституционален и обхващащ цялото общество процес, за което може да разчита на пълна подкрепа от наша страна.“

Дискусията се провежда под патронажа на генерал-майор Стайко Прокопиев, началник на Военната академия „Георги С. Раковски“. В нея участват представители на НАТО, министерства и държавни институции, висши учебни заведения, частния сектор и др. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”