19 Април, 2025

Заради митата на Тръмп: Мексико търси купувачи в Европа и Азия за суровия си петрол

Заради митата на Тръмп: Мексико търси купувачи в Европа и Азия за суровия си петрол

Снимка: архив

"Хубавото е, че има апетит за мексикански суров петрол в Европа, Индия, Азия. Има търсене на тежък суров петрол."

Мексиканската държавна петролна компания Pemex води преговори с потенциални купувачи в Азия, включително Китай, както и в Европа, тъй като търси алтернативни пазари за своя суров петрол, след като американският президент Доналд Тръмп наложи мита върху вноса от съседната държава, съобщи високопоставен представител на мексиканското правителство, цитиран от Ройтерс и БНР.

От 4 март Тръмп въведе мита от 25% върху стоките от Мексико и Канада, но докато канадският суров петрол получи изключение, като беше обложен с мито от 10%, мексиканският суров петрол трябва се облага с 25-процентна тарифа.

През миналата година Pemex изнесяше по 806 хил. барела суров петрол на ден, от които 57% отиваха в Съединените щати. През януари тази година обаче износът се срина с 44% на годишна база до 532 404 барела на ден, което е най-ниското ниво от десетилетия.

Въпреки че Мексико изпраща известно количество суров петрол в Европа и Азия - по-специално в Индия и Южна Корея, според данни на Kpler, САЩ са получавали "лъвския пай" от износа на водещия мексикански сорт Maya - тежък, кисел суров петрол.

Неназовани мексикански служители заявиха пред Ройтерс, че компанията Pemex е разговаряла с потенциални нови купувачи на пазари извън САЩ.

"Хубавото е, че има апетит за мексикански суров петрол в Европа, Индия, Азия. Има търсене на тежкия суров петрол, на суровия петрол на Pemex", посочиха те, като отбелязаха, че потенциалните китайски купувачи са "много заинтересовани" от първоначалните разговори, добавяйки, че "търсенето ще реши как тези петролни потоци да бъдат пренасочени".

Два източника от PMI Comercio Internacional - търговското подразделение на Pemex, потвърдиха пред Ройтерс, че Китай, Индия, Южна Корея и дори Япония биха били подходящи пазари за суровината, която Pemex произвежда, въпреки съществуващите мита и въпреки по-високите разходи за доставка.

Един от тези търговци отбеляза, че "само Азия" може да поеме обема, който няма да бъде изпращан към САЩ, като се има предвид видът на рафинериите, работещи там, тъй като те трябва да могат да преработват конкретния вид суров петрол.

Търговците на петролните пазари от седмици спекулират дали най-задлъжнялата енергийна компания в света (Pemex) ще даде отстъпка на клиентите си в САЩ, тъй като се стреми да ги задържи на фона на наложените американски тарифи.

Правителственият служител обаче категорично изключи подобна отстъпка - след като текущите договори с клиенти от САЩ изтекат този месец, корабите вероятно ще се насочат към Азия и Европа. Купувачите в САЩ не са обсъждали прекратяване на договорите, добави източникът.

Два източника от търговското звено също потвърдиха, че няма планове за прилагане на отстъпки, за да се направи износът по-конкурентноспособен.

Мексико е основен производител, но добивът от по-старите петролни полета в страната, предимно в Мексиканския залив, е спаднал до най-ниското си ниво от повече от четири десетилетия.

Мексиканската "боледуваща" рафинираща система и дълго отлаганото пускане на новата рафинерия Olmeca с капацитет от 340 000 барела на ден в пристанището "Дос Бокас", поставиха страната в ситуация да продължи да изнася суров петрол, докато в същото време внася петролни продукти като бензин и дизел, голяма част от които от САЩ.

Без значителни разходи за проучване и добив, на Мексико може дори да се наложи да внася суров петрол в бъдеще, за да захрани разширения капацитет на рафинерията си през следващото десетилетие.

Сподели:

Коментари (0)

Униан: Легендарният "Азов" има нов командир

Униан: Легендарният "Азов" има нов командир

Известното поделение ще бъде под командването на патриот от Донецка област, защитавал Мариупол и оцелял след руски плен в Еленовка

Зеленски санкционира руски известни личности, оправдаващи войната и производители на ракети

Зеленски санкционира руски известни личности, оправдаващи войната и производители на ракети

Указите за налагане на санкции – № 246 и № 247 – бяха публикувани на официалния уебсайт на президента в днешния ден, на 18 април

Текат договорки Москва-Техаран за иранската ядрена програма в навечерието на срещата Иран-САЩ

Текат договорки Москва-Техаран за иранската ядрена програма в навечерието на срещата Иран-САЩ

Техеран ще продължи да информира своите руски и китайски партньори за подробностите по преговорите с Вашингтон, отбеляза иранският външен министър