Руската православна църква (РПЦ) обяви, че прекратява всякакво общуване с Александрийския патриарх Теодор II и името му повече няма да се споменава в молитви и църковни служби. Причината е, че в началото на октовмри той призна за независима Православната църква на Украйна, която в Москва смятат за неканонична, а редица други църкви в православния свят още не са се произнели по въпроса.
Решението на Синода на РПЦ е от четвъртък и в него се уточнява, че църковното общение с йерарсите на Александрийската православна църква се запазва с изключение на тези, които са подкрепили или в бъдеще ще подкрепят отделянето на ПЦУ.
В Москва обръщат внимание, че признаването на "разколническата структура в Украйна" на заседанието на Синода на 7-9 октомври е станало без гласуване на архиереите. Поради това то нямало съборен характер и е прието еднолично от патриарх Теодор.
С решението от четвъртък РПЦ прекратява дейността на представителството на Александрийския патриарх при Московската патриаршия. Съответно този еквивалент на посолство в църковните среди се преобразува в Александрийската патриаршия в представителство на Руската православна църква в Кайро.
Всички представителства на РПЦ в Африка се извеждат от юрисдикцията на Александрийския патриарх и получават ставропигиален статут, т.е. преминават на пряко подчинение на Кирил, патриарх на Москва и цяла Русия.
В началото на декември партиарх Кирил нарече ситуацията с признаването на ПЦУ "умопомрачителна" и изрази надежда, че който е признал украинската църква, ще преразгледа решението си и няма да поддържа разколници.
Православната църква на Украйна се появи през декември 2018 г., след като Константинополската патриаршия обяви, че прекратява действието на документ отпреди няколко века, с който на Москва временно е възложено да ръководи християните на територията на днешна Украйна. Две местни църкви, смятани от московската патриаршия за разколнически, се обединиха в новата структура, оглавена от митрополит Епифаний.
На 6 януари 2019 г. Вселенският патриарх Вартоломей издаде томос за автокефалността на тази църква в православния свят. На отделните църковни общини, управлявани досега от Москва, е правото да решат дали да се прехвърлят към новата ПУЦ заедно с храмовете си.
Православните църкви, включително българската, продължават да обсъждат дали да последват решението на Константинополския патриарх. На 12 октомври Еладската православна църква в Гърция първа призна автокефалията на украинците и започна общение с поместната църква на Украйна.
Гръцко издание обърна внимание, че на 27 ноември на литургия в храм в Лангада близо до Солун името на Епифаний е било споменато на литургия, предвождана от Пловдивския митрополит Николай. ("Дневник")
Московският патриарх Кирил.
Името му повече няма да се споменава в молитви и църковни служби
Фактор Фактор
Още от Свят
300 000 руснаци са намерили убежище в Сърбия, те не разбират идеализирането на Путинова Русия от сърбите
Руснаците са разпознаваеми по безупречния си стил, модните аксесоари и най-новите прически
От кабинета на Силяновска хванаха Румен Радев в крачка – едно говорел за евроинтеграцията на РСМ в Скопие, друго – в София
Посланието, което е получено от досегашните разговори между Радев и Гордановска, според източниците от кабинета, е било: Вие направихте всичко, сега ние сме на ход
Канада парира заплахата на Тръмп за високи мита
Новият президент на САЩ се закани на канадския внос, щом встъпи в длъжност през януари