26 Ноември, 2024

Руската църква скъса с патриарха на Александрия Теодор II

Руската църква скъса с патриарха на Александрия Теодор II

Московският патриарх Кирил.

Името му повече няма да се споменава в молитви и църковни служби

Руската православна църква (РПЦ) обяви, че прекратява всякакво общуване с Александрийския патриарх Теодор II и името му повече няма да се споменава в молитви и църковни служби. Причината е, че в началото на октовмри той призна за независима Православната църква на Украйна, която в Москва смятат за неканонична, а редица други църкви в православния свят още не са се произнели по въпроса.

Решението на Синода на РПЦ е от четвъртък и в него се уточнява, че църковното общение с йерарсите на Александрийската православна църква се запазва с изключение на тези, които са подкрепили или в бъдеще ще подкрепят отделянето на ПЦУ.

В Москва обръщат внимание, че признаването на "разколническата структура в Украйна" на заседанието на Синода на 7-9 октомври е станало без гласуване на архиереите. Поради това то нямало съборен характер и е прието еднолично от патриарх Теодор.

С решението от четвъртък РПЦ прекратява дейността на представителството на Александрийския патриарх при Московската патриаршия. Съответно този еквивалент на посолство в църковните среди се преобразува в Александрийската патриаршия в представителство на Руската православна църква в Кайро.

Всички представителства на РПЦ в Африка се извеждат от юрисдикцията на Александрийския патриарх и получават ставропигиален статут, т.е. преминават на пряко подчинение на Кирил, патриарх на Москва и цяла Русия.

В началото на декември партиарх Кирил нарече ситуацията с признаването на ПЦУ "умопомрачителна" и изрази надежда, че който е признал украинската църква, ще преразгледа решението си и няма да поддържа разколници.

Православната църква на Украйна се появи през декември 2018 г., след като Константинополската патриаршия обяви, че прекратява действието на документ отпреди няколко века, с който на Москва временно е възложено да ръководи християните на територията на днешна Украйна. Две местни църкви, смятани от московската патриаршия за разколнически, се обединиха в новата структура, оглавена от митрополит Епифаний.

На 6 януари 2019 г. Вселенският патриарх Вартоломей издаде томос за автокефалността на тази църква в православния свят. На отделните църковни общини, управлявани досега от Москва, е правото да решат дали да се прехвърлят към новата ПУЦ заедно с храмовете си.

Православните църкви, включително българската, продължават да обсъждат дали да последват решението на Константинополския патриарх. На 12 октомври Еладската православна църква в Гърция първа призна автокефалията на украинците и започна общение с поместната църква на Украйна.

Гръцко издание обърна внимание, че на 27 ноември на литургия в храм в Лангада близо до Солун името на Епифаний е било споменато на литургия, предвождана от Пловдивския митрополит Николай. ("Дневник")
Сподели:
300 000 руснаци са намерили убежище в Сърбия, те не разбират идеализирането на Путинова Русия от сърбите

300 000 руснаци са намерили убежище в Сърбия, те не разбират идеализирането на Путинова Русия от сърбите

Руснаците са разпознаваеми по безупречния си стил,  модните аксесоари и най-новите прически

От кабинета на Силяновска хванаха Румен Радев в крачка – едно говорел за евроинтеграцията на РСМ в Скопие, друго – в София

От кабинета на Силяновска хванаха Румен Радев в крачка – едно говорел за евроинтеграцията на РСМ в Скопие, друго – в София

Посланието, което е получено от досегашните разговори между Радев и Гордановска, според източниците от кабинета, е било: Вие направихте всичко, сега ние сме на ход

Канада парира заплахата на Тръмп за високи мита

Канада парира заплахата на Тръмп за високи мита

Новият президент на САЩ се закани на канадския внос, щом встъпи в длъжност през януари