Свят
Мохамад Зариф: Никаква среща между Иран и САЩ няма да се проведе като част от преговорите
Иран заяви в петък, че се е съгласил да участва в среща в австрийската столица следващата седмица по ядрената сделка, но отрече възможността за всякаква среща със САЩ, предава “Анадолската агенция“
Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф заяви, че Иран и други участници в Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) са се договорили по време на виртуална среща за възобновяване на ядрените преговори във Виена следващия вторник.
Зариф заяви, че целта на срещата е „бързото финализиране на премахването на санкциите и ядрените мерки за поетапно премахване на всички санкции, последвано от прекратяване на коригиращите мерки от Иран“.
Никаква среща между Иран и САЩ няма да се проведе като част от преговорите през следващата седмица, заяви Зариф, наричайки я „ненужна“.
СВПД, широко известна като иранската ядрена сделка, беше подписан през 2015 г. от Иран, САЩ, Китай, Русия, Франция, Великобритания, Германия и ЕС.
Изявлението бе направено след като ирански служители и други участници в СВПД проведоха в петък виртуална среща, за да обсъдят връщането на САЩ към иранската ядрена сделка.
САЩ заявиха в петък, че са се съгласили да участват в непреки ядрени преговори, започващи следващата седмица с Иран, в потенциален голям пробив, който може да сложи край на едномесечна безизходица.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс заяви, че засега няма да има преки преговори с Иран и вместо това САЩ ще участват в преговори "с нашите европейски, руски и китайски партньори".
Тези разговори ще бъдат фокусирани върху идентифицирането на "проблемите, свързани с взаимното връщане към спазването на" ядреното споразумение от 2015 г., се казва в изявление, изпратено до Анадолската агенция.
Докато администрацията на Байдън понастоящем не предвижда провеждане на директни преговори с Иран, Прайс каза, че САЩ "остават отворени за тях".
Президентът Джо Байдън отдавна е изразил интерес да възобнови участието на САЩ в сделката. Неговият предшественик Доналд Тръмп избра едностранно да се оттегли от споразумението през 2018 г. и продължи да налага американски санкции срещу Иран, отменени по сделката.
Като отговор Техеран предприе стъпки, надхвърлящи ядрените ограничения, на които се съгласи, в опит да засили натиска върху останалите участници в сделката да спазят ангажиментите си.
Ислямската република твърди, че САЩ трябва първо да отмени санкциите си, преди да се върне към пълното спазване на СВПД, позиция, отхвърлена от администрацията на Байдън, която призова Иран да действа първи. Тази безизходица се продължава повече от два месеца.
Фактор
Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф заяви, че Иран и други участници в Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) са се договорили по време на виртуална среща за възобновяване на ядрените преговори във Виена следващия вторник.
Зариф заяви, че целта на срещата е „бързото финализиране на премахването на санкциите и ядрените мерки за поетапно премахване на всички санкции, последвано от прекратяване на коригиращите мерки от Иран“.
Никаква среща между Иран и САЩ няма да се проведе като част от преговорите през следващата седмица, заяви Зариф, наричайки я „ненужна“.
СВПД, широко известна като иранската ядрена сделка, беше подписан през 2015 г. от Иран, САЩ, Китай, Русия, Франция, Великобритания, Германия и ЕС.
Изявлението бе направено след като ирански служители и други участници в СВПД проведоха в петък виртуална среща, за да обсъдят връщането на САЩ към иранската ядрена сделка.
САЩ заявиха в петък, че са се съгласили да участват в непреки ядрени преговори, започващи следващата седмица с Иран, в потенциален голям пробив, който може да сложи край на едномесечна безизходица.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс заяви, че засега няма да има преки преговори с Иран и вместо това САЩ ще участват в преговори "с нашите европейски, руски и китайски партньори".
Тези разговори ще бъдат фокусирани върху идентифицирането на "проблемите, свързани с взаимното връщане към спазването на" ядреното споразумение от 2015 г., се казва в изявление, изпратено до Анадолската агенция.
Докато администрацията на Байдън понастоящем не предвижда провеждане на директни преговори с Иран, Прайс каза, че САЩ "остават отворени за тях".
Президентът Джо Байдън отдавна е изразил интерес да възобнови участието на САЩ в сделката. Неговият предшественик Доналд Тръмп избра едностранно да се оттегли от споразумението през 2018 г. и продължи да налага американски санкции срещу Иран, отменени по сделката.
Като отговор Техеран предприе стъпки, надхвърлящи ядрените ограничения, на които се съгласи, в опит да засили натиска върху останалите участници в сделката да спазят ангажиментите си.
Ислямската република твърди, че САЩ трябва първо да отмени санкциите си, преди да се върне към пълното спазване на СВПД, позиция, отхвърлена от администрацията на Байдън, която призова Иран да действа първи. Тази безизходица се продължава повече от два месеца.
Още от Свят
На 100 години почина "Маестрото" - бившият председател на американския Федерален резерв
Дългогодишният председател на Федералния резерв Алън Грийнспан се превърна в един от най-влиятелните икономически политици на своята епоха
Business Insider: Крим в изолация – ударите с дронове нарушават логистиката на полуострова
В Севастопол, където живеят около 580 хиляди души и са разположени ключови руски военни бази, местната окупационна администрация също обяви вечерни ограничения за работата на обществения транспорт, търговските обекти и заведенията за хранене.
Трудният път за постигането на мира между САЩ и Иран
Създадена е комуникационна линия за осигуряване на безопасно преминаване на кораби през Ормузкия проток. Крайният успех на преговорите е свързан със спирането на огъня в Ливан и подкрепата на Израел.