5 Декември, 2025

Засечени са мистериозни дронове над белгийската АЕЦ „Дьол“

Засечени са мистериозни дронове над белгийската АЕЦ „Дьол“

илюстративна снимка: архив Faktor.bg

Подобни инциденти вече предизвикаха смущения и в други европейски страни, включително Германия, Дания и Нидерланди. Великобритания, Франция и Германия вече се включиха със специалисти и техника, които да помагат на Белгия да се справи с проблема

Три дрона са били забелязани да прелитат над атомната електроцентрала „Дьол“ в Северна Белгия вечерта на 9 ноември, съобщи „Дойче Веле“.

Енергийната компания Engie, която управлява обекта край Антверпен, увери, че дейността на централата не е била засегната от инцидента.

През последните дни в Белгия зачестиха неидентифицираните дронове в близост до критична инфраструктура. На 3 ноември белгийската армия издаде заповед непознати летателни апарати да бъдат сваляни, след като такива бяха засечени над военни бази.

Ден по-късно, на 4 ноември, летището в Брюксел временно прекрати полетите заради сигнал за дрон в района, предаде агенция Belga. Част от самолетите бяха пренасочени към летище Лиеж, което също бе временно затворено след ново наблюдение на безпилотен апарат.

Местни медии съобщиха, че между 31 октомври и 2 ноември подозрителни дронове са били засичани три поредни нощи над военновъздушната база Клайн-Брьогел.

Министърът на отбраната Тео Франкен заяви, че засечените устройства вероятно са част от шпионска операция, без да посочва конкретен извършител, но ги свърза с последните руски нарушения на въздушното пространство в Европа. Разследванията продължават, като властите не изключват възможността дроновете да са с руски произход.

Подобни инциденти вече предизвикаха смущения и в други европейски страни, включително Германия, Дания и Нидерландия. След тези провокации в европейски страни Обединеното кралство се присъедини към Франция и Германия в изпращането на специалисти и техника, които да помогнат на Белгия да се справи с нарастващия брой навлизания на дронове около стратегически обекти, съобщи началникът на британския генерален щаб Ричард Найтън пред Би Би Си.

Белгийският министър на отбраната Тео Франкен благодари на „британските приятели“ за решението да разположат екип за противодействие на дронове в Белгия, след като Франция и Германия обявиха подобни действия по-рано през седмицата.

Мярката бе предприета, след като летищата в Брюксел и Лиеж бяха принудени временно да спрат полетите миналата седмица заради неидентифицирани дронове в тяхното въздушно пространство. Подобни летателни апарати са били засечени и над пристанището в Антверпен, а също така са летели над военни бази, потвърдиха белгийските власти.

Европейската комисия предупреди, че зачестилите навлизания на безпилотни летателни апарати над критична инфраструктура в ЕС са част от „хибридна война“, водена от Русия. Москва отрича обвиненията.

Междувременно, на фона на увеличените случаи, Украйна планира да открие офиси за военно производство в Берлин и Копенхаген до края на годината, обяви президентът Володимир Зеленски на 3 ноември.

Той уточни, че Дания и Германия са партньори на Украйна в съвместното производство на оръжие, а създаването на тези два „експортни центъра“ ще подпомогне вътрешното производство на дефицитни военни изделия.

Киев вече е заявил готовност да сподели своя опит във военната дронова индустрия с европейските съюзници, тъй като континентът се сблъсква все по-често с прояви на хибридна война от страна на Русия.

Сподели:

Коментари (0)

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“

Австралия купува от САЩ атомни подводници по договор от времето на Байдън

Австралия купува от САЩ атомни подводници по договор от времето на Байдън

Министерството на отбраната приключи петмесечния си преглед, който одобри споразумението AUKUS от времето на Джо Байдън и определи, че то е „в съответствие с програмата „Америка на първо място“