Високите доходи на директора на "Майчин дом" повдигнаха въпроса за доходите на медицинските специалисти в България.
“Заплащането на директора на болницата е в рамките на правилата. Този случай не е изолиран, в страната има много други държавни болници, където директорите вземат такива пари“, обясни министърът на здравеопазването Христо Хинков в понеделник пред бТВ.
Не само в България темата е актуална - в целия свят добрите медици са дефицитни. У нас лекарите получават своето заплащане на база капитация (брой прегледи) и затова, както и министър Хинков обясни, дори млад медик в отдалечен район на страната може да има по-сериозни по размер възнаграждения от опитен колега в голям град - пациентите нямат избор.
А как се формира заплатата на доктор, който и ръководи една държавна болница? Тя е сбор от няколко дейности: фиксирана сума като изпълнителен директор – административна длъжност. Но всяко утвърдено име в медицината не спира да работи и по специалността си. В случая професор Иван Костов, който е един от най-търсените гинеколози и национален консултант по акушерство и гинекология, активно практикува и извършва стотици прегледи и десетки онкогинекологични и гинегологични операции месечно. За всеки преглед и операция, лекарите вземат възнаграждение според специализацията, сложността и одобрената клинична пътека, чиито правила се определят от закона и здравната каса.
Възнагражденията на един директор на държавна болница като административна единица в страната е между 5000 и 7000 лв. на месец. За сравнение тези основни заплати на директорите на частните болници, са в пъти по-големи от тези в държавните, което също е нормално.
Утвърдените имена преглеждат и в частни медицински центрове и кабинети, което отново е световна практика.
Факт е, че откакто проф. Костов е изпълнителен директор на „Майчин дом“, медицинският център към болницата е увеличил приходите си 7 пъти, а болницата е постигнала положителен финансов резултат, няма задължения и заплатите на служителите са достигнали нивата от колективния трудов договор.
Министър Хинков отбеляза, че се готви нова методика, която ще даде повече яснота и прозрачност за допълнителното материално стимулиране (ДМС), изплащано на практикуващите лекари.
Една от правилните посоки затова е да се въведе например диференциация при ценовото образуване на „избор на екип“, тъй като сега няма разлика в заплащането дали оперира специализант или хабилитиран специалист със сериозен опит. Това ще е стимул и за младите, и за опитните им колеги.
В България има изключителни професионалисти, със специализации в едни от най-добрите световни университети и болници. Те са лидери в своите области и са избрали да практикуват в България. А здравеопазването и най-вече пациентите ще загубят, ако публично те бъдат дискредитирани за доходи, които законно и на “светло” получават.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним