Дмитрий Абрамсън, политически анализатор
УНИАН
Тръмп постоянно се повтаря, когато говори за Украйна в своите интервюта и изказвания, и през годините настроението му към нея е враждебно. Тази враждебност не може да не предизвика интереса на американските журналисти и политолози. В скорошно разследване на The New York Times се проследява хронологията на формирането на това отношение.
Началната точка е 28 януари 2017 г. Тръмп е президент само от седмица. Той провежда телефонен разговор с Путин и първи повдига въпроса за Украйна, като... иска съвет – иска мнението на Путин за Украйна! Само си представете: президентът на САЩ търси съвет от руския диктатор за държава, с която Русия вече три години води война!
Путин, разбира се, с удоволствие изнася монолог за украинската корупция. Тоест, шампионът по корупция разказва за украинците... Същия ден Тръмп звъни и в Германия, разговаря с Ангела Меркел. Тя се опитва да обясни защо Америка и Европа подкрепят Украйна и че трябва да се противодейства на руската агресия. Но Тръмп рязко прекратява разговора. Това вече не му е интересно.
Следващият изблик на антиукраински настроения у Тръмп се забелязва година по-късно, през февруари 2018 г. Тогава Путин публично обявява, че всъщност не Русия, а Украйна се е намесила в американските избори в подкрепа на един определен кандидат (от женски пол). Изглежда, че това изказване е направено специално за Тръмп...
Тук трябва да се каже нещо за психологията на Тръмп и да се припомни, че победата му на президентските избори в САЩ беше голяма изненада. Всичко премина честно, но няколко американски разузнавателни служби започнаха да твърдят, че именно Русия се е намесила в изборите в полза на Тръмп. И това го изправя пред два проблема.
Първо, той се страхува от разследване (специалният прокурор Робърт Мюлер откри няколко контакта между служители на кампанията на Тръмп и руски агенти). Второ, го вбесява, когато хората казват, че той не е спечелил сам.
Още нещо – той има нарцистично личностно разстройство. Ето цитат от негово неотдавнашно изказване в Северна Каролина като илюстрация: „Президентът на Украйна е в нашата страна и прави мръсни изказвания по адрес на вашия любим президент – мен“.
И така, на тази основа Путин му подхвърля идеята, че всъщност не Русия, а Украйна е подпомагала Хилари Клинтън в изборите.
Като се има предвид, че за Тръмп проверката на фактите не съществува, а истината за него е това, което му е изгодно в конкретния момент, той подхваща тази идея. А когато през май 2018 г. се среща с Лавров, вече започва да го разпитва за отношенията между Украйна и Хилари Клинтън.
Минават няколко месеца, Тръмп се среща с Путин в Хамбург. Казва му, че неговата администрация иска да достави оръжие на Украйна, и пита: „Какво мислиш за това?“ Историята звучи като лош виц. А руският „експерт по корупция“ отново обяснява, че Украйна е корумпирана. Този път добавя, че Русия е длъжна да защити рускоезичното население в Източна Украйна от... „етнически прочиствания“.
Гарантирам, че ако след тази среща Тръмп беше дал пресконференция, на въпрос за войната щеше просто да повтори думите на Путин.
В крайна сметка, през лятото на 2019 г. Тръмп еднолично блокира пакета от Конгреса на стойност $391 милиона, от които $250 милиона за военна помощ. Тази история се повтаря, когато Тръмп на практика блокира помощта за Украйна от август 2023 до април 2024 г.
Между другото, проукраинските трамписти все още твърдят, че именно Тръмп е дал на Украйна „Джавелините“. Разбира се, не ги е дал, а е разрешил продажбата им. През „не искам“. 37 установки и 210 ракети на обща стойност $47 милиона. Без право да се разполагат в Донбас. Но ако слушате трампистите, Украйна все още воюва с тези „трампови „Джавелини““.
Освен това, журналистът Боб Уудуърд в книгата си „Война“ описва контактите между Тръмп и Путин. Той разказва как в началото на пандемията от COVID-19 Тръмп тайно е предал на Путин няколко машини на компанията Abbott (те са тествали за COVID-19). По онова време никой не е знаел как да се справя с пандемията, машините и тестовете са били недостатъчни. Тези машини е трябвало да работят в американските болници, но са предадени лично на Путин, който много се е страхувал да не се зарази.
Трудно е да се обясни този акт. Освен, че Тръмп явно обожава Путин и очевидно му завижда. Той иска да има същата власт, каквато има Путин в Русия... Имайки предвид, че такива лидери имат мафиотско мислене, това е жест: „Ние сме свои хора. При нас всичко е по правилата.“ А това, че в САЩ хора умират от COVID, изглежда, изобщо не го е вълнувало.
Уудуърд пише, че дори след като Тръмп напуска Белия дом, той тайно е разговарял с Путин поне седем пъти. Дали в тези разговори е имало манипулации, които са го накарали редовно да повтаря фразата: „Ще приключа войната за 24 часа“?... Това, което Путин има предвид, често се оказва на езика на Тръмп.
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца