Министърът на външните работи Роналд Ламола твърди, че дипломатическата мисия ще бъде възстановена, когато финансовата ситуация позволи това
Решението за затваряне на посолството на Южна Африка в София, което ще влезе в сила от 30 юни 2025 г. и бе официално обявено на 3 май, предизвика сериозен медиен интерес в Република Южна Африка. Темата беше отразена както в онлайн медии, така и в ТВ програми.
News24 публикува статия, в която цитира част изявлението на външното министерство, като подчертава основната причина за затварянето – необходимостта от бюджетни съкращения.
В публикацията се посочва и изказването на министъра на външните работи, Роналд Ламола, който твърди, че дипломатическата мисия ще бъде възстановена, когато финансовата ситуация позволи това.
Под статията са публикувани повече от 100 коментара, което говори за значителен интерес от страна на читателите.
Темата предизвика внимание и в сутрешното предаване "South African Morning" по телевизия ENCA. Д-р Кингсли Макубела – бивш южноафрикански посланик в Португалия и утвърден международен анализатор изрази несъгласие със закриването на посолството, като подчерта, че стойността на дипломатическите мисии не се измерва само в паричен аспект.
Той се застъпва за реформиране на начина, по който функционират посолствата, вместо за тяхното съкращаване.
Още от България
Божанов: Да предложиш бюджет, нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня
Изглежда Борисов и Пеевски по различни начини опитват да се предложат и полегнат на новата власт, коментира съпредседателят на "Да, България"
Първият протест срещу Радев: Вместо прогнозата за 20, събраха се 3000 протестиращи - Оставка! (видео)
Въпреки жегата и отпускарския сезон първият протестен митинг срещу управлението на "Прогресивна България" се оказа успешен - хората показаха, че не са съгласни с първите действия на новата власт
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка