27 Март, 2025

Заведоха дело срещу лидера на сърбите в РСМ за отричане на геноцида в Сребреница

Заведоха дело срещу лидера на сърбите в РСМ за отричане на геноцида в Сребреница

Стоилкович нарече геноцида "некрофилски Дисниленд"

Политическата партия Бошняшки демократичен съюз (БДС) и Бошняшкият национален съвет (БНС) подадоха наказателна жалба срещу Иван Стоилкович, председател на Демократичната партия на сърбите (ДПС), за отричане и осмиване на геноцида в Сребреница.

Сигналът е свързан с изказване на Стоилкович след решението на Министерството на външните работи да бъде съавтор на Резолюция на ООН за обявяване на 11 юли за Международен ден в памет на геноцида в Сребреница, с което той нарича геноцида "некрофилски Дисниленд". Според тях този вид реч на омразата е недопустим. Те добавят, че са подали наказателното обвинение за престъплението "одобряване или оправдаване на геноцид, престъпления срещу човечеството или военни престъпления".

Иван Стоилкович е застъпник на руско-сръбските интереси в Северна Македония и на Балканите, коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ. На партийните му събрания използва сръбските, а не македонските, държавни символи. Според него „без Сърбия Македония няма бъдеще“. Той открито подкрепя руската агресия срещу Украйна и великосръбския проект „Сръбски свят“, който има за цел да подчини съседните държави под властта на Белград и да прекрои границите в региона.

Стоилкович, заедно с кандидата за президент Стевчо Якимовски посрещат в Белград всеки руски политик, дошъл на посещение, включително външния министър Сергей Лавров. /БГНЕС

Сподели:
 Тръмп заплаши ЕС и Канада с "далеч по-големи" мита, ако те заедно нанесат икономическа вреда на САЩ

Тръмп заплаши ЕС и Канада с "далеч по-големи" мита, ако те заедно нанесат икономическа вреда на САЩ

В сряда Тръмп обяви въвеждането на мита от 25% върху вносните превозни средства и на авточасти, разширявайки глобалната търговска война

Изтребителят F-35 може да може да стане жертва на Тръмп

Изтребителят F-35 може да може да стане жертва на Тръмп

„Обезпокоен съм, че чистата политика може да навреди на перспективите ни в бъдещи търгове“, отбелязва ръководител на една от американските компании-изпълнители.

НАТО издирва четирима американски войници, изчезнали при учение в Литва

НАТО издирва четирима американски войници, изчезнали при учение в Литва

Те са в неизвестност, не се смятат за загинали, както беше съобщено по-рано