17 Юни, 2026

Завинаги в прегръдката на Еверест: преди 40 г. Христо Проданов покори върха и остана във висините

Завинаги в прегръдката на Еверест: преди 40 г. Христо Проданов покори върха и остана във висините
Христо Проданов

Изкачи го по Западния гребен, без кислород - до днес никой не го е повторил

Отбелязваме 40 години от първата българска експедиция на Еверест. бТВ разказва историята през спомените на племенницата на Христо Проданов.

На 20 април 1984 година Христо Проданов покорява най-високия връх Еверест по изключително трудния маршрут на Западния гребен, без кислородна маска. 40 години по-късно този подвиг не е повторен.

40 години след гибелта на алпиниста в ледената прегръдка на върха племенницата му Светлана Проданова-Каменова е убедена, че той никога не е имал намерение да се изкачи на всяка цена.

„Много сме си говорили за това – дали би рискувал живота си, за да изкачи даден връх, особено мечтата му Еверест. Изобщо никога не е споменавал, че е готов да се жертва за върха“, казва тя.

Светлана пази скъпи спомени от своя чичо, който често ги навестявал в дома им в Карлово. „Още от малка си спомням, че много обичаше да си играе с нас. В Карлово има един известен водопад „Сучурум“. Той обичаше да се хвърля от високите скали във водата“, разказва тя.

В деня на заминаването за Еверест нищо не предвещавало трагедията. „Най-яркият ми спомен беше събирането на най-близките му приятели и роднини в София вечерта преди заминаването. Той беше много весел, много щастлив“, казва тя.

На 20 април 1984 година цяла България тръпне – българин е на покрива на света по най-тежкия западен маршрут и без кислородна маска.

„Разбрах, че са съобщили, че той е изкачил върха. Това беше на 20-ти вечерта. Аз се обадих на моята по-голяма сестра, която също е алпинист – Марияна Масларова. Тя тогава ми каза „Много е хубаво това. Обаче съм много притеснена, тъй като часът е много късен и може да се случи най-лошото, тъй като няма време за слизане“, спомня си Светлана.

Христо проявва нечовешка издържливост и воля за живот. „Той е натискал комутатора на радиостанцията, на 21-ви вечерта е продължавал да натиска, той е давал признаци на живот“, разказва Светлана.

20 години по-късно под Еверест загива другата племенница на Христо – Марияна Масларова. Тя тръгва за Хималаите, вдъхновена от примера на чичо си.

„Предполага се, че тя е изкачила върха, тъй като е била видяна от руска експедиция само на 68 метра под върха. Не смятам, че е някакво родово проклятие. Аз се гордея, че произхождам от род, в който има такива силни личности“, казва Светлана.

Христо Проданов остава завинаги на 41. И днес неговото тяло и това на племенницата остават в обятията на върха..

Сподели:
Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“

Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“

На 6 февруари аз съм издал заповед, с която съм забранил всякакви индексации, всякакво поемане на разходи, платено е от служебния кабинет при г-н Найденов, заяви бившият регионален министър

България и съюзници демонстрират военни умени на летище Чешнегирово

България и съюзници демонстрират военни умени на летище Чешнегирово

В учението участват сили и средства от Военновъздушните сили на България, Австрия, Белгия, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария и Швейцария

Облаци на запад с дъждове и гръмотевици, а на изток и на морето слънце

Облаци на запад с дъждове и гръмотевици, а на изток и на морето слънце

Има условия и за градушки. Максималните температури - между 25° и 30°, в София - около 26°.

Коментари (0)