WSJ: Завземането на китайски кораб от Иран показа, че услугите за приятели на Техеран имат лимит
Действието близо до Ормузкия проток се случи в деня, в който започна срещата на върха между Тръмп и Си в Пекин, на която американският и китайският лидер обсъдиха Иран
Иран залови спомагателен кораб, собственост на китайска охранителна фирма, близо до Ормузкия проток, което изглежда сигнализира, че не желае да има въоръжена защита дори за кораби, плаващи от името на най-силния му световен поддръжник, пише The Wall Street Journal
Това беше първото известно задържане на частен охранителен кораб от началото на войната между САЩ и Иран. Освен това се случи в деликатен момент. Собственикът Sinoguards Marine Security заяви, че иранските власти са задържали кораба в четвъртък, същия ден, в който президентът Тръмп проведе среща на върха с китайския лидер Си Дзинпин в Пекин.
Осигуряването на помощта на Си в оказването на натиск върху Иран да приеме мирните условия стоеше начело в дневния ред на Тръмп. Ден по-рано на китайски танкер беше разрешено да премине през пролива в рамките на договореност, която Иран определи като споразумение, позволяващо преминаването на някои китайски кораби.
Предоставянето на преминаване на търговски кораби, докато се арестуват охранителни кораби, „е начин да се напомни на китайците кой контролира Ормузкия проток и те не трябва дори да си помислят да осигуряват собствена сигурност“, каза директорът на програмата за Близкия изток и Северна Африка в лондонския мозъчен тръст Chatham House - Санам Вакил.
Заловеният кораб, „Хуей Чуан“, плавал под хондураски флаг и бил закотвен точно на границата, но извън Ормузкия проток, на около 38 морски мили североизточно от Фуджейра в Обединените арабски емирства.
Регистрираната в Хонконг компания Sinoguards заяви, че е била поискана „документация и проверка за съответствие от съответните органи“ в Иран, които са отвели „Хуей Чуан“ в ирански води.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Зеленски: Русия трябва да напусне Украйна, ако не иска повече война...
Украинският президент изтъкна, че Украйна не иска война, но Путин е този, който трябва да направи крачката към мира
Пентагонът показва във видео кадри от ударите срещу Иран
За изпълнението на задачата са били използвани изтребители F-35 и F-16, които са нанесли удари по четири ирански обекта в Ормузкия пролив и на остров Кешм
The Telegraph: Как бижуто в короната – Крим – се превръща в капан за диктатора Путин
Полуостровът някога беше представян от Кремъл като голямата история на успеха на стратегическата визия на Путин, днес може да се окаже срамен провал на т.нар. Специална военна операция