Здравната комисия в парламента прие на първо четене законопроект, който ще остави без лечение вече навършилите пълнолетие хора с редки заболявания.
След кратък дебат и с консенсус, депутатите гласуваха поправка, според която държавата ще плаща лекарства и медицински храни за пациенти с такива заболявания и след навършване на 18 години, ако са започнали лечението преди тази възраст.
Ако промяната бъде приета и на второ четене, през тази година чрез нея ще бъде осигурено лечение на 25 души с редки диагнози, които ще навършат пълнолетие. Към момента държавата покрива терапиите за деца с такива диагнози до 18 години, а това означаваше, че без лечение може да останат вече навършилите 18 години, за които не е имало механизъм да се лекуват с финансиране извън редовното здравно осигуряване, обясни д-р Антоанета Тончева от сдружение „Общност Мостове“, цитирана от БНР.
"Има много млади хора със саркоми - тумори на меките тъкани, които са навършили вече 18 години", даде пример д-р Тончева. По думите й до този момент тези пациенти сега се лекуват за собствена сметка, поради което някои стават здравни емигранти.
"Една част от тях тях изобщо не се лекуват. Друга част се лекуват, докъдето стигат личните средства, след това - дарителски кампании", коментира д-р Тончева.
От сдружението настояват за законодателна промяна, която да гарантира лечение за редките болести и редките форми на други болести, независимо кога е възникнало заболяването.
От ръководството на здравната комисия обясниха, че това няма как да се случи в рамките на този парламент, добавя БНР.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас