От партия "Зелените" обявиха, че подкрепят искането на коалиционните си партньори от "Да, България" за оставка на главния прокурор Сотир Цацаров. В разпространено до медиите писмо от политическата сила настояват да бъде разследвана информацията за оказван от него натиск върху бизнесмена Сашо Дончев.
Преди два дни се разпространи видео от среща на собственика на "Овергаз" и издател на вестник "Сега" с Дамския бизнес форум, проведена на 30 март. В него Дончев обяснява, че е бил привикан от Цацаров на среща, на която главният прокурор го заплашил и предупредил, че поведението му "започва да става неприемливо и нетърпимо за него".
Близо 24 часа по-късно последва отговор от самия Цацаров. В позиция, разпространена от пресцентъра на прокуратурата, той на свой ред обвинява бизнесмена в опит за оказване на натиск. Цацаров уточни още, че той е приел покана за среща, противно на твърдението на Дончев, че е бил поканен в чужд офис по молба на главния прокурор.
"Зелените" допълват в позицията си, че с въздействието си върху българските медии политиците и магистратите са виновни за срива на страната в класацията по медийна свобода от 34-о на 113-о място за последните десетина години.
"Масовото пожълтяване на пресата и слагането на голяма част от нея под контрола на депутат, свързан с властта от 15 години, води до концентрация на ресурси в държавата и в крайна сметка пречи за нормалното развитие на икономиката. Контролът върху медиите чрез СМС-и ни приближава към режимите в Русия и Турция и ни отдалечава от свободния свят", пишат още "Зелените".
Още от България
Бойко Рашков: Прокуратурата участва в омертата за „Баба Алино“, може да поискаме оставката на този и.ф. шеф на ДАНС
„Ако Невзоров участва в процеса срещу Коцев със запазена в тайна самоличност, това е хипотеза, която законът изрично посочва при какви условия тази мярка се взема. Не е ясно каква е тази опасност“, заяви той.
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна
Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума
Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор
„Това е поредният списък, в който политиците се опитват да вкарат институцията на омбудсмана, което за мен означава, че това е поредният опит тя „да се изцапа.“