26 Август, 2026

Зеленски, Ердоган и Гутериш се срещат в Лвов в четвъртък

Ще бъде разгледано споразумението за износа на зърно

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш ще посети украинския Лвов в четвъртък за тристранна среща с президентите на Украйна и Турция. Това съобщи на брифинг говорителят на генералния секретар на ООН Стефан Дюжарик.

"Генералният секретар ще посети Лвов в четвъртък по покана на украинския президент Володимир Зеленски за тристранна среща, на която ще присъства и турският президент Реджеп Тайип Ердоган", каза той. По думите му генералният секретар ще бъде в Лвов на 18 август, в Одеса на 19 август и в Истанбул на 20 август.

На срещата ще бъде "разгледано" прилагането на международното споразумение, подписано през юли в Истанбул, за да се разреши износът на зърно от Украйна - споразумение, "в което Турция е ключов елемент", добави Дюжарик.ю

В петък Антонио Гутериш ще посети Одеса - едно от трите украински пристанища, използвани по силата на международното споразумение, което вече позволи отплаването на 21 кораба, натоварени с царевица и пшеница.

"Той ще посети пристанище - едно от трите пристанища по споразумението за износ на храни от Черно море. Той ще приключи пътуването си в Истанбул в събота, за да посети Съвместния координационен център (СКЦ), който наблюдава споразумението", каза Дюжарик.

Той заяви, че основната тема на посещението на генералния секретар на ООН в Украйна ще бъде изпълнението на споразуменията за износ на храни, а също така се очаква да бъде повдигнат въпросът за ситуацията около Запорожската атомна електроцентрала и обстрела на следствения арест в Оленовка.

"Целта на посещението по покана на украинския президент Володимир Зеленски е да се обсъди износът на храни от Украйна", каза той. "Несъмнено ще бъдат повдигнати и въпроси за атомната електроцентрала в Запорожие и мисията за установяване на фактите", добави Дюжарик.

На 27 юли в Истанбул официално започна да функционира Съвместният комитет за сътрудничество, в който влизат представители на трите държави и на ООН, за да се даде възможност за безопасно транспортиране на търговски хранителни продукти и торове с търговски кораби. /БГНЕС

Сподели:
WSJ: Ратклиф може да е предал предупреждение към Путин

WSJ: Ратклиф може да е предал предупреждение към Путин

„Може да се каже: знаем какво мислите да правите и е по-добре да не го правите“

Лукашенко нареди внезапна проверка на бойната готовност на армията на фона на визитата на Ратклиф в Москва

Лукашенко нареди внезапна проверка на бойната готовност на армията на фона на визитата на Ратклиф в Москва

Секретарят на Съвета за сигурност на Беларус призова обществеността да не приема, че „се случва нещо извънредно“

Най-малко 50 празнуващи бяха ранени от фойерверки в Испания

Най-малко 50 празнуващи бяха ранени от фойерверки в Испания

Трима мъже на 41, 53 и 54 години са приети в болница с изгаряния, съобщиха регионалните здравни власти

Коментари (0)