18 Март, 2026

Украйна и Великобритания създават отбранителен съюз

Украйна и Великобритания създават отбранителен съюз

Снимка: EPA/BGNES

„Ето логическото продължение на нашите предишни договорености: Споразумение за стогодишно партньорство и Споразумение за безопасност между Украйна и Великобритания." Украйна ще споделя боен опит и технологии, а Великобритания – инвестиции за отбрана.

Подписаната от Владимир Зеленски и Киър Стармър Декларация за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на безопасността и отбранителната промишленост открива нов етап на украинско-британско сътрудничество

Фактически се създава отбранителен съюз. За това съобщи заместник-ръководителят на Офиса на президента на Украйна Игор Жовква във Фейсбук.

„Ето логическото продължение на нашите предишни договорености: Споразумение за стогодишно партньорство и Споразумение за безопасност между Украйна и Великобритания. И в същото време – преход от политическите решения към конкретното, практическото взаимодействие между отбранителните сектори на нашите държави“, цитира Униан изказването на Жовква.

По думите му, те са прости и практични: Украйна и Великобритания се укрепват взаимно. Както поясни замесник-ръководителя на Офиса на президента на страната, Украйна споделя своя уникален боен опит, технологии и решения, които вече са доказали своята ефективност в боя.

Това са преди всичко в сферата на безпилотните системи, противодействието на дронам и съвременната тактика на ведения войни.

 

Сподели:

Коментари (0)

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили  111 клетки на монархисти

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили 111 клетки на монархисти

Извършени са редица арести на привърженици на Реза Пахлави, сина на шаха, който претендира за водеща роля в задграничното крило на опозицията

Гроси: МААЕ не знае какво става в новия ирански обект за обогатяване на уран в Исфахан

Гроси: МААЕ не знае какво става в новия ирански обект за обогатяване на уран в Исфахан

„Той е под земята, още не сме го посещавали“

Иранският президент Пезешкиан потвърди, че министърът на разузнаването е убит

Иранският президент Пезешкиан потвърди, че министърът на разузнаването е убит

„Подлото убийство на моя скъп колега Есмаил Хатиб, Али Лариджани и Азиз Насирзаде, заедно с членове на техните семейства и придружаващия ги екип, ни потопи в траур“