12 Януари, 2026

Зеленски: Има едно условие и два сценария за разполагането на миротворци в Украйна

Зеленски: Има едно условие и два сценария за разполагането на миротворци в Украйна

снимка: Униан

Обяснимо е, че никой няма да рискува да изпрати войските си в Украйна, за да бъдат въвлечени във военни действия, коментира украинският президент

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че изпращането на миротворци в Украйна е възможно едва след края на войната и посочи два възможни сценария за тяхното разполагане.

„Всичко това ще се случи в края на войната. Разбирате, че никой няма да рискува да изпрати войските си в Украйна, за да бъдат въвлечени във военни действия“, отбелязва президентът пред журналисти, цитиран от Униан.

Същевременно той отбеляза, че сред „коалицията на решителните“ има „луди глави“, които са готови да изпратят военните си контингенти в Украйна при различни обстоятелства.

Зеленски казва още, че се разглеждат два варианта за разполагане на мироопазващ контингент в Украйна.

„В единия случай става дума за сериозен военен контингент, а в други – за малко на брой военни, които да демонстрират присъствие“, обяснява президентът.

Той добави, че ще бъде необходимо по-сериозно военно присъствие, особено когато няма „американски предпазен механизъм“ като гаранции за сигурност от страна на САЩ.

Друг подход би бил да се използват по-малко на брой миротворци, но да бъде включен като гаранция Член 5 на НАТО, който гласи, че нападение срещу една държава членка на Алианса е нападение срещу всички членове на НАТО.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Синът на иранския шах към протеста: Движете се на групи, не свивайте по малки улички, където има риск за живота ви

Синът на иранския шах към протеста: Движете се на групи, не свивайте по малки улички, където има риск за живота ви

По време на сегашните масови улични протести може да се чуе възгласът "Да живее шахът!", което е пряка препратка към Пахлави.

Район в Одеса и населени места наоколо са без ток след атака с руски дронове

Район в Одеса и населени места наоколо са без ток след атака с руски дронове

„През нощта противникът за пореден път атакува жилищната и енергийната инфраструктура на мирната Одеска област с ударни дронове“, съобщи началник на Одеската областна военна администрация

Зеленски внесе законопроекти за удължаване на мобилизацията и военното положение

Зеленски внесе законопроекти за удължаване на мобилизацията и военното положение

Законопроектът „За утвърждаване на Указа на президента на Украйна „За удължаване на срока на военното положение в Украйна“ предлага военното положение да бъде удължено от 5:30 ч. сутринта на 3 февруари 2026 г. за 90 дни или до 4 май 2026 г.