Причината - кризата и ескалиращото напрежение в Източна Украйна
Президентът на Украйна Владимир Зеленски е поискал да проведе разговори с държавния глава на Руската федерация Владимир Путин, за да обсъдят ескалацията на конфликта в Източна Украйна. Това обяви говорителят на Зеленски Юлия Мендел, без да уточнява кога е отправено искането на Киев.
„Администрацията на президента, разбира се, поиска да говори с Владимир Путин. Все още не сме получили отговор и много се надяваме, че това не е отхвърляне на диалога“, цитира изданието думите на Мендел.
Министерството на външните работи на Украйна също обяви, че е изпратило искане до Москва за обяснение на целта на концентрацията на руски войски по границата на страната.
Алексей Арестович, съветник на украинската делегация в тристранната контактна група, на свой ред заяви, че Зеленски е поискал телефонен разговор с Путин в края на март.
„След 26 март, когато четирима войници бяха убити и двама ранени, президентът Зеленски се опита да се консултира с всички лидери, включително Путин. Доколкото знам, беше възможно, въпреки че е необходимо да се консултираме с президентската пресслужба, да преговаряме с Макрон и Меркел. Путин отказа“, уточни Арестович.
Още от Свят
САЩ нанесоха серия удари по Иран
Според CENTCOM ударите са били отговор на атаките на Иран срещу три търговски кораба, преминаващи през Ормузкия проток
ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“
Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.
Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир
Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл