5 Декември, 2025

Зеленски към САЩ: Готови сме да платим за сигурността си

Зеленски към САЩ: Готови сме да платим за сигурността си

снимка: архив

Украинският президент изтъква, че искат военна помощ не безвъзмездно, а са готови да осигурят финансиране в размер между 30 и 50 милиарда долара за сделката

Украйна е представила на САЩ конкретен пакет с искания за военна помощ, който е готова да финансира сама, обяви президентът Володимир Зеленски, цитиран от „Интерфакс-Украйна“.

„Предадохме голям пакет, който искаме да закупим. Не сме поискали бъдеща помощ безвъзмездно — разглеждаме я като инвестиция в сигурността ни“, заяви Зеленски.

Киев настоява в него да бъдат включени най-малко десет системи за противовъздушна отбрана и други критични средства за защита. „Те ще са ключови не само по време на войната, но и след нея — за гарантиране на дългосрочна сигурност“, подчерта украинският президент.

По думите му, страната е готова да осигури финансиране в размер между 30 и 50 милиарда долара за сделката.

Макар администрацията на Доналд Тръмп досега да не е предоставила нова помощ, доставките по линии от предишното ръководство продължават. Тръмп заяви по-рано, че подкрепата няма да спре, но изрази надежда за бързо примирие.

Сподели:

Коментари (0)