13 Юни, 2026

Зеленски към Тръмп: Да сключим сделка

Снимка: Президентство на Украйна

„Трябва да спрем Путин и да защитим това, което имаме - много богатия регион на Днепър, Централна Украйна“, каза той

Украинският президент Володимир Зеленски предлага на САЩ достъп до огромните находища на ценни минерали в замяна на американската помощ срещу Русия.

Американският президент, чиято администрация настоява за бързо прекратяване на войната, заяви преди няколко дни, че иска Украйна да доставя на САЩ редкоземни метали в замяна на финансова подкрепа за военните ѝ усилия.

„Ако говорим за сделка, тогава нека направим сделка“, каза Зеленски пред Ройтерс, като подчерта, че Украйна се нуждае от гаранции за сигурност от съюзниците си като част от всяко евентуално споразумение.

Миналата есен Украйна лансира идеята за отваряне на критично важните находища за полезни изкопаеми за инвестиции от страна на съюзниците, като представи „план за победа“, който имаше за цел да постави Киев в най-силна позиция и да принуди Москва да седне на масата за преговори.
Зеленски обясни, че по-малко от 20% от минералните ресурси на Украйна, включително около половината от залежите на редкоземни метали, са под руска окупация.

Редките минерали са важни за производството на електрически двигатели и всякакъв тип потребителска електроника. Зеленски предупреди, че Москва може да доставя тези ресурси на своите съюзници Северна Корея и Иран, които са заклети врагове на САЩ.

„Трябва да спрем Путин и да защитим това, което имаме - много богатия регион на Днепър, Централна Украйна“, каза той.

Украинският лидер заяви, че е от съществено значение да се срещне лично с Тръмп, преди президентът на САЩ да се срещне с руския президент Владимир Путин. „В противен случай това ще изглежда като диалог за Украйна без Украйна“, каза Зеленски. Тръмп също изрази очакване за разговор със Зеленски следващата седмица. | БГНЕС

Сподели:
Тръмп: Утре ще имаме сделка с Иран и отворен Ормузки проток

Тръмп: Утре ще имаме сделка с Иран и отворен Ормузки проток

"Ще мерим успеха си не само по броя на битките, които печелим, но и по броя на войните, на които ще сложим край", заяви американският президент

Преизбраха Виктор Орбан за лидер на ФИДЕС

Преизбраха Виктор Орбан за лидер на ФИДЕС

Орбан беше обявил конгрес на ФИДЕС след изборната загуба. По време на конференцията бяха избрани и четирима заместник-председатели. 

Антирасистки митинг след инцидента в Белфаст събра хиляди

Антирасистки митинг след инцидента в Белфаст събра хиляди

Протестиращите носеха плакати с лозунги с надписи: „Омразата е единствената заплаха за нашите улици“ и „Белфаст е срещу расизма“

Коментари (0)