Изключването на Украйна от преговорите между САЩ и Русия за войната в Украйна би било "много опасно". За това предупреди в събота украинският президент Володимир Зеленски в интервю за АП. Той поиска повече дискусии между Киев и Вашингтон за разработване на план за прекратяване на огъня.
"Те може да имат свои собствени отношения, но да говорят за Украйна без нас - това е опасно за всички, изтъква Зеленски.
По думите му той и неговият екип е в контакт с администрацията на американския президент Доналд Тръмп, но тези дискусии са на "общо ниво", като вярва, че скоро ще се състоят лични срещи за разработване на по-подробни споразумения.
"Трябва да работим повече върху това", каза той, добавяйки, че Тръмп разбираемо изглежда фокусиран върху вътрешните проблеми през първите седмици след встъпването си в длъжност.
Според Зеленски Русия не иска да участва в преговори за прекратяване на огъня, или да обсъжда каквито и да било отстъпки, което Кремъл тълкува като загуба в момент, когато нейните войски имат надмощие на бойното поле.
Той каза, че Тръмп може да привлече руския им колега Владимир Путин на масата със заплахата от санкции, насочени към енергийната и банковата система на Русия, както и продължаваща подкрепа на украинската армия.
"Мисля, че това са най-близките и важни стъпки", каза той в интервюто, което е продължило повече от час.
След изявлението на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, че войната е върнала Украйна със 100 години назад, Зеленски го призова да посети Украйна.
Рубио "трябва да дойде в Украйна, преди всичко, за да види какво е направила Русия", призова украинският президент.
"Но също така да видим какво направиха украинските хора, какво успяха да направят за сигурността на Украйна и света, както казах, и просто да разговаряме с тези хора.", каза още той.
Администрацията на президента Тръмп призовава Украйна да проведе избори до края на 2025 г., особено ако бъде постигнато примирие с Русия в следващите месеци, съобщи специалният му представител за Украйна и Русия Кийт Келог за "Ройтерс".
Зеленски обаче заяви, че избори могат да бъдат организирани само ако военните действия бъдат прекратени и има силни международни гаранции, че Русия няма да поднови атаките.
Въпреки че Путин нееднократно е поставял под въпрос легитимността на Зеленски, тъй като мандатът му изтече през 2024 г., украинският президент настоява, че всяка сделка с Русия трябва да включва гаранции от САЩ и Европа, като например разполагане на чуждестранни военни сили на фронтовата линия, за да се предотврати нова инвазия.
Още от Свят
Огнеборци от няколко щата овладяват два огромни пожара в Северна Каролина
Горската служба на Северна Каролина сигнализира за 4 активни пожара. Най-големите от тях - Black Cove, който нарасна до 2076 акра, и Deep Wood, който обхвана 2545 акра - са вече овладени.
Истанбул: Арестувани са 1400 протестиращи и 7 журналисти от демонстрациите в защита на Имамоглу
Съветът на Европа осъди „непропорционалното“ използване на сила, а „Хюман райтс уоч“ заяви, че това е „мрачно време за демокрацията“ в Турция
The Telegraph за преговорите между САЩ и Русия: Това е процедурно блато, а не дипломатически пробив
Руската страна се опитва да протака преговорите възможно най-дълго, d на преговарящите е наредено да гледат внимателно всяка запетая