30 Април, 2026

Зеленски: Кремъл се опитва да изстиска от Русия целия й потенциал за агресия

Зеленски: Кремъл се опитва да изстиска от Русия целия й потенциал за агресия

Володимир Зеленски

Изключително тежка е ситуацията в Източна Украйна, води се битка буквално за всеки метър украинска земя

"Ситуацията на фронтовата линия в Източна Украйна, особено в Донецка и Луганска област, остава изключително трудна", призна президентът Володимир Зеленски, цитиран от Франс прес и "Дарик".

В традиционното си вечерно видеообръщение Зеленски каза, че "това е буквално битка за всеки метър украинска земя".

Сраженията в Украйна са много ожесточени, като боевете за град Бахмут в Донецка област са особено кръвопролитни. На този фон представители на украинските власти и западни държави предупреждават, че Русия подготвя голяма офанзива около първата годишнина от своята инвазия в съседната страна.

В обръщението си Зеленски призова за ускоряване на доставките на военна помощ за Украйна, предаде ДПА.

"Ние виждаме, че Кремъл се опитва да изстиска от Русия целия й потенциал за агресия. Те бързат, защото знаят, че светът в крайна сметка е по-силен, но има нужда от време, за да използва силата си", каза украинският президент.

Въпреки че руските въоръжени сили от месеци се опитват да превземат Бахмут, не спират своите атаки и двете страни в конфликта понасят тежки загуби, фронтовите линии от Харков на североизток до Херсон на юг остават сравнително стабилни, заяви днес в Брюксел председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили, цитиран от ДПА.

Най-висшият американски военен каза, че няма "фантастични маневри" около Бахмут.

"Има фронтални атаки, много артилерия, с изключително високи равнища на загуби специално в този район", отбеляза той и уточни, че Русия дава особено много жертви.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.