11 Февруари, 2026

Зеленски: Нерешителността на НАТО е заплаха за силата на алианса и глобалната сигурност

Зеленски: Нерешителността на НАТО е заплаха за силата на алианса и глобалната сигурност

Володимир Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски призова НАТО да разреши въпроса с кандидатурите за членство на Швеция и Украйна, като каза, че нерешителността застрашава силата на алианса и глобалната сигурност, предаде АФП.

Зеленски говори по време на посещение в Словакия, преди да се отправи към Турция за разговори с президента Реджеп Тайип Ердоган, който спря кандидатурата на Стокхолм за членство в НАТО.

Борейки се с руска инвазия повече от 16 месеца, Киев изрази нарастващо разочарование от своите западни съюзници заради гаранциите, че един ден ще се присъедини към алианса.

„Мисля, че няма достатъчно единство по този въпрос“, каза Зеленски по време на пресконференция. „Това е заплаха за силата на алианса“, добави украинският лидер и уточни: „Това е много важно за сигурността на целия свят“.

Президентът на Словакия Зузана Чапутова призова съюзниците от НАТО да дадат на Украйна по-ясна перспектива за опитите й да стане част от Алианса.

На пресконференцията с президента на Украйна Чапутова добави, че се надява Украйна да получи визия за бъдещо членство на срещата на НАТО.

„Това, в което се надявам и вярвам, е, че ще дадем на Украйна (на срещата на върха на НАТО) визия за бъдещо членство, разбира се, ако изпълни условията, включително най-важното, което е краят на войната, военната агресия в Украйна", обобщи тя.

Зеленски посочи, че Киев очаква "положителни резултати или поне някои стъпки към положителния резултат" на срещата във Вилнюс следващата седмица.

Смятам, че от това зависи ситуацията с агресора, с Русия. Защото Русия разчита светът да покаже слабост и разединение в Алианса, а това не може да се допусне“, смята украинският президент.

Зеленски потвърди, че очаква "отбранителни пакети" на срещата на върха. „И не само с обещания, а с ясни срокове".

Украйнският лидер пристигна в Словакия, западната съседка на Украйна, от Прага и ще се отправи към Истанбул за разговори с Ердоган по-късно днес. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Руска атака уби четирима души близо до Харкив, включително три деца

Руска атака уби четирима души близо до Харкив, включително три деца

Две едногодишни момчета и едно двегодишно момиче загинаха при нападението срещу град Богодухов, на около 60 километра западно от Харкив

Брюксел: Новите съдебни закони в Сърбия са сериозна крачка назад

Брюксел: Новите съдебни закони в Сърбия са сериозна крачка назад

"Дълбоко съжаляваме за приемането на изменения в ключови съдебни закони от сръбския парламент и подписването им от президента на Сърбия"

Пентагонът купува касетъчни бомби от Израел за 210 млн долара

Пентагонът купува касетъчни бомби от Израел за 210 млн долара

Това е най-големият договор за покупка на оръжие с израелска компания, регистриран някога от американското Министерство на отбраната