18 Май, 2026

Зеленски обяви извънредно положение в енергийния сектор на Украйна

Зеленски обяви извънредно положение в енергийния сектор на Украйна

Той добави, че новоназначеният министър на енергетиката Денис Шмигал ще ръководи усилията за подпомагане на гражданите и общностите в рамките на извънредните мерки


Украинският президент Володимир Зеленски обяви извънредно положение в енергийния сектор, с особен фокус върху Киев, който е тежко засегнат от руски атаки, оставили жителите без електричество, отопление и вода при температури под нулата, съобщи „Киев Индипендънт“.

Зеленски каза, че в Киев ще бъде създадена оперативна група, която ще координира реакцията денонощно. Той добави, че новоназначеният министър на енергетиката Денис Шмигал ще ръководи усилията за подпомагане на гражданите и общностите в рамките на извънредните мерки.

„Последиците от руските удари и влошаващите се метеорологични условия са тежки“, написа украинският президент в канала си в Telegram.

Правителството ще засили усилията си със свои чуждестранни партньори за осигуряване на критично важно енергийно оборудване, увеличаване на вноса на електроенергия и гарантиране на допълнителна подкрепа, заяви президентът. Той допълни, че по време на извънредното положение ще бъдат опростени и правилата за присъединяване на резервно енергийно оборудване към електропреносната мрежа.

Зеленски също така посочи, че е разпоредил преразглеждане на нощния полицейски час, който е в сила от въвеждането на военното положение в началото на пълномащабното руско нахлуване, за да се осигури неограничен достъп на гражданите до т.нар. „пунктове на несъкрушимост“, изградени в цял Киев и осигуряващи електричество и отопление. Градът планира и откриването на допълнителни такива пунктове.

Министерството на образованието и местните власти също се очаква да представят предложения до правителството относно формата, в който децата ще посещават училище по време на извънредното положение.

През последните дни Русия нанесе масирани удари по Киев и страната с ракети и дронове, в резултат на което около 70% от столицата остана без електрозахранване на 13 януари. Докато енергийни екипи работят по отстраняването на щетите, ледените температури затрудняват дейността им, а резервното оборудване е на изчерпване.

„Ремонтните екипи, енергийните компании, комуналните служби и Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна продължават да работят денонощно за възстановяване на електроснабдяването и отоплението. Много въпроси изискват спешно решение“, написа Зеленски. | БГНЕС

 

   

Сподели:

Коментари (0)

Ким Чен Ун трупа войски на границата с Южна Корея

Ким Чен Ун трупа войски на границата с Южна Корея

Според KCNA, на среща в неделя с командирите на дивизии и бригади от всички родове войски той е призовал за корекция на системата за подготовка и разширяване на практическите учения,

Пред заплахата от Тръмп и Русия: ЕС тайно копнее за завръщането на Великобритания

Пред заплахата от Тръмп и Русия: ЕС тайно копнее за завръщането на Великобритания

Британските лейбъристи нарушиха табуто с план за повторно присъединяване на Обединеното кралство към ЕС, но Брюксел предупреждава: Пътят обратно няма да е по правилата на Лондон

Безмилостна Русия: Мощни удари с дронове по Одеса и Днепър

Безмилостна Русия: Мощни удари с дронове по Одеса и Днепър

При вражеската атака са били ударени жилища, училища и детски градини, ранявайки 11-годишно момче, 59-годишен мъж и още трима