17 Юни, 2026

Зеленски: По манталитет украинците са вече европейци

Зеленски: По манталитет украинците са вече европейци
Володимир Зеленски

Той желае Украйна на получи покана за членство в ЕС

Президентът на Украйна Володимир Зеленски счита, че по манталитет украинците са вече европейци и той желае да постигне покана от Брюксел към Украйна да стане пълноправен член на блока. Това е казал държавният глава на съвместна пресконференция с полския си колега Анджей Дуда, съобщава "112 Украйна".

„По манталитет украинците са вече европейци. Няма такъв народ като европейски. И ако някоя страна иска да е в ЕС, тя задължително ще бъде“, отбеляза Зеленски.

Той припомни, че мнозина са се съмнявали, че Полша, Румъния и Словакия ще бъдат членове на Европейския съюз и сега виждаме резултата. В същото време президентът подчерта, че иска Украйна да бъде не само член на Европейския съюз, но и равноправен член на ЕС.

„Искам Украйна да бъде поканена в Европейския съюз. Искаме да бъдем на тази маса на преговорите и ценностите, на едно и също ниво и със същия статут, например с нашите приятели, с Република Полша. И това е важно. И за това правим всичко, за да бъдем равноправни партньори“, добави украинският президент.
Сподели:
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.

Коментари (0)