23 Декември, 2025

Зеленски поиска ОССЕ да защити украинските деца и подкрепи войниците в Украйна

Зеленски поиска ОССЕ да защити украинските деца и подкрепи войниците в Украйна

Володимир Зеленски, снимка: EPA/BGNES

„ОССЕ може да играе по-голяма роля в защитата на човешкия живот", увери президентът на Украйна по време на срещата си с председателя на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа

Украинският президент Володимир Зеленски се срещна с председателя на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и министър на външните работи на Финландия Елина Валтонен.

Страните обсъдиха защитата на украинските деца, подкрепата за армията и засилването на санкциите срещу руския сенчест флот, съобщи „Укринформ“.

„Оценяваме факта, че Валтонен направи първото си посещение в Украйна на този пост, и сме благодарни за приоритета на Украйна по време на финландското председателство на ОССЕ и подкрепата за подхода „мир чрез сила“, заяви Зеленски.

Страните обсъдиха какво още може да направи ОССЕ, за да защити украинските деца, да подкрепи украинските войници и да помогне за освобождаването на украинци, държани в руски затвори.

Събеседниците обмислиха и засилване на санкциите срещу руския „сенчест флот“, който финансира войната, подкопава ограниченията за цените на петрола и представлява заплаха за околната среда. 

„ОССЕ може да играе по-голяма роля в защитата на човешкия живот. Заедно можем да направим това възможно и да доближим трайния мир“, подчерта Зеленски, цитиран от БГНЕС.

По-рано украинският премиер Денис Шмихал обсъди с Валтонен засилването на санкционния натиск върху Русия. 

Сподели:

Коментари (0)

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Според изданието, европейските лидери са шокирани от новия световен ред на американския президент и все по-очевидната враждебност към Европа

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

Според колумнист на изданието Джон Р. Болтън, предвид слабостта на Европа, не е изненадващо, че Путин вярва, че времето е на негова страна

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

По думите на македонския президент ЕС претендира да е геополитически съюз, а в същото време държи държавите от Западните Балкани в геополитически вакуум