7 Август, 2026

Зеленски: Положението в превзетата от Русия Запорожка АЕЦ е критично

Той заяви във вечерното си видео обръщение, че един от генераторите на дизелово гориво, които осигуряват ток при срив в електричеството, вече не работи

Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза днес, че положението в превзетата от Русия Запорожка атомна електроцентрала е станало критично, тъй като руски обстрел възпрепятства усилията да се възстанови външното електроснабдяване на съоръжението, предаде Ройтерс.

Зеленски заяви във вечерното си видео обръщение, че един от генераторите на дизелово гориво, които осигуряват ток при срив в електричеството, вече не работи. Външните електропреносни линии бяха прекъснати преди седем дни.

"Това е седмият ден. Никога досега не е имало такава извънредна ситуация в Запорожката атомна електроцентрала. Положението е критично. Руският обстрел отряза централата от електропреносната мрежа", каза украинският държавен глава.

"Разполагаме и с информация, че един (дизелов) генератор е спрял да работи", добави Зеленски.

/СХТ/

Споделете
Свързани новини

Сподели:
Португалският вътрешен министър е под натиск заради поредица от скандали

Португалският вътрешен министър е под натиск заради поредица от скандали

Луиш Невеш е заявил, че не се притеснява от насрочената проверка на вътрешното функциониране на PJ, защото така ще излезе цялата истина наяве

ISW: Русия погазва брутално Женевската конвенция! Използва украински военнопленници за формиране на бойни подразделения

ISW: Русия погазва брутално Женевската конвенция! Използва украински военнопленници за формиране на бойни подразделения

Най-скорошният пример е руският батальон „Богдан Хмелницки“, съставен от украински военнопленници.

Залужни предупреждава: НАТО изостава, докато Русия неутрализира западни оръжия в Украйна

Залужни предупреждава: НАТО изостава, докато Русия неутрализира западни оръжия в Украйна

По неговите думи Алиансът разполага с военна техника, с която окупаторите все още не са сблъскали

Коментари (0)