24 Август, 2026

Зеленски: Посещението на Ердоган е мощно послание за подкрепа за Украйна

Зеленски: Посещението на Ердоган е мощно послание за подкрепа за Украйна

Президентът на Украйна Володимир Зеленски приветства първото от началото на войната посещение в страната на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, който помогна за сключването на сделка за зърно между Киев и Москва.

"Посещението на турския президент в Украйна е мощно послание за подкрепа от страна на такава силна държава", заяви Зеленски.

Днес в град Лвов се състоя двустранната среща на президентите на Украйна и Турция Володимир Зеленски и Реджеп Тайип Ердоган, на която бяха обсъдени всички аспекти на отношенията между Анкара и Киев на ниво стратегическо партньорство.

Тя беше последвана от тристранни разговори с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, по време на които беше обсъден въпросът за продължаващата руско-украинска война.

Ердоган, Зеленски и Гутериш обсъдиха стъпките, които могат да бъдат предприети за прекратяване на войната с дипломатически средства, и запазването на установения механизъм за износ на украинско зърно на световните пазари, според турската дирекция за комуникации.

Предвидено е Гутериш да посети и украинския пристанищен град Одеса, за да наблюдава изпращането на зърното. В събота той ще замине за Турция и ще посети Съвместния център.

Днес 25-ият товарен кораб отпътува от Украйна в рамките на сделката и Зеленски заяви, че двамата с Гутериш са се "договорили да продължат да координират изпълнението на инициативата за зърно. /БГНЕС, АФП, Анадолска агенция

Сподели:
Скална маса се срути в Кресненското дефиле - има пострадали, включително бременна жена

Скална маса се срути в Кресненското дефиле - има пострадали, включително бременна жена

Временно движението по път I-1 Симитли-Кресна се осъществява в една лента

"Гордост, благодарност, болка" - 35 години независима и суверенна Украйна

"Гордост, благодарност, болка" - 35 години независима и суверенна Украйна

"Независимостта на Украйна днес е не просто граница, въпреки че и това е от огромно значение, но най-вече това е право да има собствен глас, собствена памет и собствено бъдеще"

„Коалицията на желаещите“: Повече военна помощ за Украйна и засилване на санкциите срещу Русия

„Коалицията на желаещите“: Повече военна помощ за Украйна и засилване на санкциите срещу Русия

Лидерите приветстваха усилията на Сената на САЩ за оказване на допълнителен икономически натиск върху Русия и посочиха, че ще работят в тясно сътрудничество с Вашингтон

Коментари (0)