17 Април, 2026

Зеленски на фронта край Харкив: За мен е чест да благодаря на защитниците на земята ни

Зеленски на фронта край Харкив: За мен е чест да благодаря на защитниците на земята ни

Снимка: Фейсбук - Володимир Зеленський

"Всички се борим за едно – независимост за Украйна. И това е битка, която все още трябва да спечелим – всички заедно, всички украинци, украинки. Благодаря ви! Слава на Украйна!“

Днес украинският президент Володимир Зеленски посети украински бойни подразделения, които се сражават на фронта в украинската Харкивска област, граничеща с Русия.    

Зеленски съобщи в профила си във Фейсбук, че се е срещнал с бойците от 57-а бригада на Вовчанското направление, посетил е и позициите на 92-а отделна щурмова бригада. 

„Много ефективни бригади. Благодаря ви, воини, за всеки унищожен окупатор.“ – заяви президентът на Украйна.

По думите му, 92-а отделна щурмова бригада „Иван Сирко“ е поела труден участък от фронта – Липци. 

„Разговарях с командирите. Отбраната в зоната на отговорност, обучението на войниците, техния боен дух, да осигурим на подразделенията всичко, от което се нуждаят – тези теми са във фокуса на вниманието.“ – посочи Зеленски.

„За мен е чест да благодаря на тези, които защитават нашата земя.“ – допълни той.  

Той връчи държавни награди на бойците от двете бригади.  

„Говорихме много откровено и в двете бригади. И за това как важните решения, които бяха взети, вече работят, по-конкретно за  директното финансиране на бригадите – предимно за дронове. (…) Утре ще събера Щаба. Там ще обсъдим всичко, което чухме от нашите военни днес.“ – отбеляза Зеленски.

„Тук, в Харкив, днес се срещнахме с много млади момчета и момичета, но те вече знаят какво искат, какви искат да бъдат и че техният избор е Украйна, независима Украйна. Всички се борим за едно – независимост за Украйна. И това е битка, която все още трябва да спечелим – всички заедно, всички украинци, украинки. Благодаря ви! Слава на Украйна!“ – написа Зеленски в заключение.

 

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Украйна ще бъде привлечена към обсъждането на въпроса за Ормузкия проток

Зеленски: Украйна ще бъде привлечена към обсъждането на въпроса за Ормузкия проток

Той подчерта, че всички разбират колко важен е този проток, затова „много лидери“ се събират, за да координират усилията си за осигуряване на сигурността в него

ЕК: При недостиг на керосин освобождаваме от запасите

ЕК: При недостиг на керосин освобождаваме от запасите

На 16 април Международната агенция по енергетика предупреди, че Европа разполага с авиационно гориво само за 6 седмици, ако не успее да замени поне половината от вноса от Близкия изток

Axios: Тръмп подготвя сензационна сделка с Иран: на карта са милиарди долари и ядреният статут

Axios: Тръмп подготвя сензационна сделка с Иран: на карта са милиарди долари и ядреният статут

Съобщава се, че в момента се подготвя решаваща среща в неделя, която трябва да определи бъдещето на това споразумение