Той подчерта, че новосъздадената армия няма за цел да се конкурира със Съединените щати и не изисква разпускане на НАТО. „Тъй като имаме реален опит от война, ние споделяме нашите технологии с партньорите си."
Украинският президент Володимир Зеленски отново призова за създаването на съвместни европейски въоръжени сили, чиято численост да е най-малко 3 милиона души, съобщи „Киив Индипендънт“.
„Русия планира до 2030 г. да разполага с армия от 2 до 2,5 милиона военнослужещи. Затова една европейска армия, като всяка държава запази собствените си суверенни сили, трябва да може да отговори. Тя не бива да бъде по-малка от 3 милиона.“ - поясни Зеленски.
Изявлението на президента идва почти година след като той за първи път призова европейските партньори да създадат нови въоръжени сили - по време на Мюнхенската конференция по сигурността на 15 февруари 2025 г., на фона на несигурността около по-нататъшната подкрепа от страна на САЩ в случай на ескалация на руската агресия.
По думите на Зеленски европейските лидери не са предприели никакви стъпки за реализиране на инициативата в рамките на година.
„Може би сега, с всички нови предизвикателства, европейските лидери ще я приемат по-сериозно“, добави президентът.
Той подчерта, че новосъздадената армия няма за цел да се конкурира със Съединените щати и не изисква разпускане на НАТО.
Зеленски посочи, че Украйна може да се превърне в ключов елемент на подобни сили заради бойния си опит, както и заради експертизата си във военните технологии и логистиката.
„Тъй като имаме реален опит от война, ние споделяме нашите технологии с партньорите си. Те ни предоставят разузнавателна информация — например Франция ни предоставя разузнаване, както и други държави. А ние им даваме нашите прехващачи — системи, които вече са изпитани в бойни условия. Споделяме и други технологии, показвайки как определени оръжия действително работят.“ - добави той.
Коментарите на Зеленски съвпаднаха с началото на годишния икономически форум в Давос, Швейцария, където бъдещето на Гренландия е сред ключовите теми.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви на 17 януари, че Вашингтон ще наложи 10-процентни мита на съюзници от НАТО — Франция, Швеция, Дания, Норвегия, Германия, Обединеното кралство, Нидерландия и Финландия — докато не се съгласят за закупуване на Гренландия от САЩ. /БГНЕС
Още от Свят
Иранците напуснаха преговорите след като Тръмп поиска Техеран да усмири "Хизбула" - или САЩ подновяват атаките
Иранските представители са напуснали сградата на преговорите след среща с катарската делегация
Мадяр: Диктатурите рухват внезапно, падането на Крим е краят на Путин
„Крим ще събори Москва – това е психологическата точка на пречупване"
Пожар на гръцкия остров Сирос, властите инструктираха жителите на застрашен район да се евакуират
Хората са насочени към столицата на острова Ермуполи