Той отбеляза, че днес в Казахстан Путин „отново рекламира своите ракети – своята готовност да убива и да разрушава“
Президентът на Русия Владимир Путин в момента да "размахва своя „Орешник“ само за да осуети усилията на президента на Съединените щати Доналд Тръмп след неговата инаугурация". Това заяви в свое видеообръщение президентът на Украйна Владимир Зеленски, коментирайки изказванията на Путин в Казахстан.
Той отбеляза, че днес в Казахстан Путин „отново рекламира своите ракети – своята готовност да убива и да разрушава“.
„Към хилядите ракети, които вече са ударили Украйна, Путин, очевидно, иска да добави още хиляди. Той няма нужда от край на тази война. Освен това, Путин иска да попречи на други да сложат край на тази война. Размахването на своя „Орешник“ в момента той може да използва само за да осуети усилията на президента Тръмп, които със сигурност ще последват след инаугурацията му“, подчерта Зеленски.
Според него, Путин иска да изостри ситуацията сега така, че Тръмп „да не успее в нищо, да не може да прекрати войната“.
Държавният глава добави:„Путин е единственият виновник за тази война и единственият, който вярва в нея. Именно затова ескалацията на Путин сега представлява натиск, за да принуди президента на Америка впоследствие да приеме условията на Русия. Ние разбираме всички заплахи, които съществуват.“
Новите заплахи на Путин
Както е известно, по-рано Путин заплаши да удари „центровете за вземане на решения“ в Киев. Той заяви, че Министерството на отбраната на Русия и техният Генерален щаб вече „подбират цели“ за удара с ракетата „Орешник“ на територията на Украйна.
В същото време Министерството на външните работи на Украйна реагира на тези заплахи. От ведомството подчертаха, че трябва да се обърне внимание на страната, в която руският диктатор направи това изказване, а именно – на Казахстан.
Там Путин също заплаши да използва „всички средства за унищожение“, ако Украйна получи ядрено оръжие. Според него, Русия „няма да допусне това“.
Още от Свят
Американски адмирал: Украйна няма да загуби войната
По думите му все повече военноморски сили по света внимателно следят действията на Украйна и започват да променят собствените си концепции за развитие на флотовете си,
Държавният департамент на САЩ осъди остро брутално изявление на сръбски министър
Европейският комисар по разширяването Марта Кос определи изявлението като „ужасяващо“ и изрази мнение, че след подобни прояви оставането на Паунович на министерския пост е немислимо
El País: Украйна не е забравила Крим и ще се опита с всички средства да си го върне
Според публикацията връщането на полуострова 12 години след анексирането му вече не изглежда толкова недостижима цел за Киев