19 Май, 2026

Зеленски: Разчитаме Tomahawks на САЩ да доведат руснаците до масата за преговори

Зеленски: Разчитаме Tomahawks на САЩ да доведат руснаците до масата за преговори

Снимка: архив

„Президентът Тръмп може да даде на Украйна някои неща, които обсъдихме – определени далекобойни способности, които са много важни за нас.“

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че по време на срещата им в Ню Йорк в кулоарите на Общото събрание на ООН преди две седмици президентът на САЩ Доналд Тръмп е изглеждал отворен към искането на Украйна за крилати ракети Tomahawks

Това е промяна спрямо по-ранните откази на Вашингтон.

В разговор с журналисти в сряда, 8 октомври, Зеленски заяви, че последните коментари на Тръмп сигнализират за потенциална промяна.

„Президентът Тръмп може да даде на Украйна някои неща, които обсъдихме – определени далекобойни способности, които са много важни за нас“, каза Зеленски пред репортери, предаде Киев Пост.

„За първи път повдигнахме този въпрос през есента на миналата година в Ню Йорк, когато президентът Тръмп все още водеше кампанията си. По време на последната ни среща не чух „не“. Чух, че ще работят по въпроса на техническо ниво и ще обмислят тази възможност.“

"Тези системи могат да укрепят Украйна и да накарат руснаците да се отрезвят малко – да седнат на масата за преговори“, заключи Зеленски.

Превод: Faktor.bg

 

 

Сподели:

Коментари (0)

ВСУ поразиха едно от най-големите нефтопреработвателни предприятия в Русия

ВСУ поразиха едно от най-големите нефтопреработвателни предприятия в Русия

Това съобщи Генералният щаб на ВСУ, като уточни, че на територията на предприятието е избухнал пожар. Размерът на щетите се изяснява.

Москва: Рисковете от челен сблъсък НАТО-Русия растат, последиците може да са катастрофални

Москва: Рисковете от челен сблъсък НАТО-Русия растат, последиците може да са катастрофални

Заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков говори за "провокации в ядрената сфера"

Китай се зае да пренарежда световния ред - и Русия му е нужна за тази цел

Китай се зае да пренарежда световния ред - и Русия му е нужна за тази цел

Си и Путин сигурно ще се забавляват с факта, че Тръмп се поддава на евтини телевизионни трикове като парада в Пекин