27 Юни, 2026

Зеленски: С Тръмп обсъдихме идеята САЩ да притежават окупираната Запорожка АЕЦ

Володимир Зеленски, снимка: архив

По думите му, може да отнеме повече от 2 години централата да бъде приведена отново в експлоатация

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че с американския държавен глава Доналд Тръмп са обсъдили евентуална американска собственост върху окупираната от Русия Запорожка АЕЦ в Южна Украйна.

При вчерашния разговор между Тръмп и Зеленски, американският президент е заявил, че САЩ биха могли да притежават и управляват украинските атомни електроцентрали в контекста на опита му да осигури прекратяване на огъня при руската инвазия, предаде агенция АФП, цитирана от БГНЕС.

„Говорихме само за една електроцентрала, която е под руска окупация“, заяви украинският държавен глава, визирайки централата в Запорожие.

Електроцентралата е най-голямата в Европа. Тя беше превзета от руските сили в началото на инвазията им, започнала през февруари 2022 г., и оттогава е повод за опасения относно възможен ядрен инцидент.

Зеленски подчерта, че може да отнеме повече от 2 години централата да бъде приведена отново в експлоатация и че производственият ѝ капацитет е необходим както на украинците, така и на Европа.

„Нуждаем ли се от нея? За хората – да, а за Европа – също. За да се присъединим към европейската мрежа – абсолютно. Ние можем да направим всичко това.“ - посочи той. /БГНЕС

Сподели:
Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"

Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"

На Министерството на правосъдието е наредено също да разкрие имената на подателите и получателите на определени имейли, както и предполагаемите съучастници на Епстийн, посочени в предварителното обвинение

ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

"ЕС ще реагира бързо и решително, за да защити правата си и регулаторната си автономия“

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

„Най-важното е, преди всичко, Израел да остане в зоната за сигурност в Южен Ливан"

Коментари (0)