29 Декември, 2025

Зеленски: Твърдението на Тръмп, че може да сложи край на войната за 24 часа е много опасно

Зеленски: Твърдението на Тръмп, че може да сложи край на войната за 24 часа е много опасно

Володимир Зеленски

Украинският президент като цяло се въздържа от критики към Тръмп

За първи път украинският лидер Володимир Зеленски изрази недвусмислена загриженост от изавлението на Доналд Тръмп, че ако се върне в Белия дом, ще сложи край на руско-украинската война в рамките на един ден.

В интервю за британския Channel Four News, украинският президент определи хвалбата на републиканския лидер като "много опасна" - той отбелаза, че Тръмп не е казал как би изглеждал неговият сценарий за следвоенния период.

Зеленски допусна, че е възможно твърдението на Тръмп да е просто предизборна агитация.

Той коментира идеята, че Тръмп като президент може едностранно да вземе решения, които не са в полза на Украйна или на нейния народ, и да се опита да ги прокара независимо от това: "Наистина ме кара да бъда доста напрегнат."

Склонността на Тръмп да прави радикални изказвания по отношение на външната политика на САЩ се прояви отново през май миналата година, когато той заяви пред Кейтлан Колинс от Си Ен Ен: "Ако аз съм президент, ще уредя тази война за един ден, за 24 часа."

Запитан как ще стане това, Тръмп заяви, че ще се срещне както със Зеленски, така и с руския лидер Владимир Путин, като каза на Колинс: "И двамата имат слабости, и двамата имат силни страни и в рамките на 24 часа тази война ще бъде решена, тази война просто ще приключи."

Зеленски като цяло се въздържа от критики към Тръмп, предпочитайки да не се опира прекалено силно на разделението между демократите и подкрепящите Тръмп републиканци, които на практика блокираха по-нататъшното финансиране на Киев от страна на САЩ. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп и Зеленски не се разбаха за Донбас, 20-точковият мирен план е съгласуван на 90%

Тръмп и Зеленски не се разбаха за Донбас, 20-точковият мирен план е съгласуван на 90%

„Съгласихме се, че гаранциите за сигурност са ключов етап за постигането на траен мир, и нашите екипи ще продължат да работят по всички аспекти“, заяви Зеленски

Преговорите между Тръмп и Зеленски приключиха, очаква се изявление

Преговорите между Тръмп и Зеленски приключиха, очаква се изявление

След 2,5 часа срещата приключи и в момента започва видеоконференция на двамата президенти с европейски лидери

Вучич клекна пред протеста: Ще има предсрочни избори

Вучич клекна пред протеста: Ще има предсрочни избори

"Те просто няма да са толкова щастливи, когато преброят гласовете. Ще ги победим навсякъде в Сърбия“, каза той пред сградата на Народното събрание в центъра на Белград.