18 Март, 2026

Зеленски: Украинските сили удържат Северодонецк, но руските военни са повече

Зеленски: Украинските сили удържат Северодонецк, но руските военни са повече

Володимир Зеленски

В момента имаме блокирани около 20-25 милиона тона зърно, каза още украинският президент

Украинските сили "удържат" срещу войските на Москва в източния град Северодонецк, но са превъзхождани по численост от "по-силната" руска страна, заяви президентът Володимир Зеленски.

"Удържаме, но те са повече и са по-силни", каза той пред журналисти в Киев, като добави, че Северодонецк и съседният Лисичанск са "мъртви градове в момента".

Зеленски предупреди също, че количеството зърно, което Украйна не може да изнася заради руската блокада, може да се увеличи поне три пъти до есента.

"В момента имаме блокирани около 20-25 милиона тона. През есента този брой може да достигне 70-75 млн. тона", заяви Зеленски, чиято страна беше четвъртият най-голям износител на зърно в света преди войната. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Хиляди американски морски пехотинци се насочват към Иран

Хиляди американски морски пехотинци се насочват към Иран

САЩ изпращат значителни военни подкрепления в Близкия изток, нанесоха мощен удар по всички военни обекти на остров Харг

WSJ: Русия значително разшири военната подкрепа за Иран 

WSJ: Русия значително разшири военната подкрепа за Иран 

Освен това Москва консултира Техеран относно тактиката за използване на безпилотни апарати, като се взема предвид опитът от използването на дронове във войната срещу Украйна.

Канада може да се присъедини към ЕС

Канада може да се присъедини към ЕС

Френският външен министър Жан-Ноел Баро намекна, че Канада може да се присъедини към Европейския съюз. Темата се появява на фона на геополитическо напрежение и стремежа на ЕС да се утвърди като глобален играч между САЩ и Китай.