Готови сме да продаваме на нашите партньори отбранителните системи, с които Украйна разполага в излишък, обяви украинският президент Володимир Зеленски
Както той заяви в интервю за Le Monde, цитирано от президентския офис, Съединените американски щати са се обърнали към Украйна относно за техните бази в страните от Близкия изток.
Освен това Саудитска Арабия, Катар, Обединените арабски емирства, Бахрейн, Йордания и Кувейт също са се обърнали за помощ към Украйна.
„Вече работим с някои от тях и нашите експертни екипи са на място: те оценяват ситуацията и споделят безценен опит. Защото без значение колко системи за противовъздушна отбрана Patriot, THAAD и други ПВО системи има в Близкия изток, те няма да са достатъчни за пълноценната работа на противовъздушната отбрана“, отбеляза държавният глава.
Той сподели, че съществуват съвременни прехващачи, които трябва да са ефективни срещу концентрирани удари с дронове.
„В момента обсъждаме бъдещи доставки на определени артикули, които Украйна притежава. Искаме страните от Близкия изток също да ни дадат възможност да укрепим силите си.
Те разполагат с някои ракети за противовъздушна отбрана, от които имаме недостиг. Бихме искали да се договорим за това“, отбеляза Зеленски.
Превод: Faktor.bg


Коментари (0)