20 Март, 2026

Зеленски: Украйна не може да бъде изключена от преговорите за мир - тогава не биха дали резултат

Зеленски: Украйна не може да бъде изключена от преговорите за мир - тогава не биха дали резултат

Снимка: архив

"Наистина бих искал да присъства и гласът на Европа. Това е важно за нас, защото ще бъдем член на Европейския съюз."

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна не може да бъде изключена от преговорите за прекратяване на разпалената от Русия война, предаде Униан. 

Изявлението беше направено на съвместна пресконференция с президента на Молдова - Мая Санду.

Той напомни, че става дума за война на Русия срещу Украйна, Европа и целия свят, която се води на украинска земя.

В отговор на въпрос дали има риск Украйна да бъде изключена от преговорите за нейното бъдеще между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския диктатор Владимир Путин, Зеленски посочи, че подобен формат не би имал реален резултат.

„Невъзможно е Украйна да бъде изключена от която и да е платформа за преговори. Или тази платформа няма да има реален резултат, а ще има само политически резултати, които по никакъв начин няма да са свързани със сигурността и края на войната. “ – поясни той.

По думите му, Европа трябва да участва в преговорния формат: 

„Наистина се надявам той да влключва Украйна, Америка, Европа и руснаци. Да, наистина бих искал да присъства и гласът на Европа. Това е важно за нас, защото ще бъдем член на Европейския съюз. Но днес не мога ясно да кажа каква ще бъде структурата на преговорния процес, защото все още нямаме общ план. Знаете ли, направили сме много. И смятам, че имаме силен документ, който  напълно готов – това е Формулата за мир.“

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Не искам примирие с Иран!  Буквално унищожаваме противника

Тръмп: Не искам примирие с Иран! Буквално унищожаваме противника

Американската армия може да „неутрализира“ остров Харг - ключов петролен център за Иран - „по всяко време, ако президентът Тръмп даде заповед“, заяви говорителката на Белия дом Анна Кели

Великобритания разреши на САЩ да използват нейни бази за удари по Иран 

Великобритания разреши на САЩ да използват нейни бази за удари по Иран 

Британските министри обсъдиха на съвещание днес ситуацията в Иран и блокирането на Ормузкия проток, се казва в изявление на правителството.

Z-блогърът Иля Ремесло, който призна, че Путин е „военен престъпник и крадец“, вече е в психиатрията

Z-блогърът Иля Ремесло, който призна, че Путин е „военен престъпник и крадец“, вече е в психиатрията

"Може би най-логичният ход. В случай, че вашата циркова маймунка е излязла от контрол и започне да бълва революционни лозунги“, пише блогърът Александър Картавих