Володимир Зеленски заяви, че Украйна се нуждае от 6 милиарда щатски долара за финансиране на производството на дронове-прехващачи. В същото време, общата годишна необходимост за производство на ракети, различни видове дронове и системи за електронна война е 25 милиарда щатски долара.
Украинският президент направи това изявление по време на брифинг за пресата с журналисти на 24 юли, предаде Укринформ.
„Производството на дронове-прехващачи започна. Има плюсове и минуси. Плюсовете: четири компании вече работят активно и скоро ще има тези възможности в десет компании. (...)
Производствената цена варира - някои са по-скъпи, други са по-евтини, съответно с различни възможности. Настоящата спешна нужда от финансиране е 6 милиарда щатски долара“, каза Зеленски в отговор на въпрос на кореспондент на изданието.
Той подчерта, че са необходими общо 25 милиарда щатски долара годишно, за да се подпомогне изцяло вътрешното производство на дронове, системи за електронна война и ракети в Украйна.
„Украинското производство на дронове днес изисква 25 милиарда щатски долара годишно, за да работим ефективно. Това включва ракети, дронове и средства за електронна война - цялата тази област“, добави президентът.
Зеленски също така каза, че в момента води преговори с международни партньори за покриване на този дефицит.
Според него общият недостиг на средства за производство на оръжия в Украйна достига 65 милиарда щатски долара.
„Вече започнах да работя по това. Това е много трудна тема, но започнах дискусии с председателя на Европейския съвет Антониу Коща, с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, американците, генералния секретар на НАТО Марк Рюте, френски президент Еманюел Макрон и министър-председателя на Обединеното кралство Киър Стармър“, заяви Зеленски.
Превод: Faktor.bg


Коментари (0)