4 Февруари, 2026

Продължава битката с пожара край село Илинденци в Пирин, пламна ново огнище

Продължава битката с пожара край село Илинденци в Пирин, пламна ново огнище

Снимка: архив

Не може да се гаси с техника, тъй като теренът е много високо в планината, денивилацията е голяма - около 60-70%.

Ново огнище се разгоря тази сутрин над село Илинденци. То вече е локализирано. На терен остават над пожарникари и доброволци, които продължават да се борят с огъня в Пирин. Военнослужещи от Сухопътните войски и днес помагат за гасенето на пожара, предаде БНТ.

Най-вероятната причина за възникване на новото огнище са тлеещи дървета и дънери, както и лошите метеорологични условия, по-точно вятърът високо в планината, който се усили.

Не може да се гаси с техника, тъй като теренът е много високо в планината, денивилацията е голяма, а наклонът, през който трябва да преминат пожарникари, доброволци, горски служители, военни е изключително голям - по думите на главен комисар Александър Джартов - около 60-70%.

"В момента работим по три фронта, като единият е по-проблематичен, вследствие от силния вятър тази сутрин и има възобновяване на горенето. На терен са 135 човека - пожарникари, доброволци, горски служители, от парка, военнослужещи. Тактиката ни е както предишните дни – правене на ивици и където е възможно вода. За съжаление тези, които можем да атакуваме с вода са изключително малко." - обясни главен комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН.
 
 "Подготвили сме се с лични предмети - с лопати, мотики, с неща, които се използват за наземно гасене. Не сме професионалисти, не можем особено много, случвало се е и вода да носим и с такива инструменти да работи. Ще следваме нарежданията на командващия." - сподели добоволец.

По думите на главен комисар Джартов, два хеликоптера на ВВС правят профилактика, но те могат да дойдат и да се включат в гасенето тук при поискване. Към момента това не се налага.

Сподели:

Коментари (0)

ДПС-НН: Служебният премиер не бива да е приближен до никоя партия

ДПС-НН: Служебният премиер не бива да е приближен до никоя партия

"Най-важната задача на служебния кабинет е да гарантира честни и прозрачни избори, които да доведат до доверие на българите в институциите и партиите."

СГС решава за регистрацията на АПС като партия до две седмици

СГС решава за регистрацията на АПС като партия до две седмици

През ноември миналата година, на Учредително събрание, формацията избра Ахмед Доган за почетен председател с оперативни функции

Йотова пред ДПС-НН: Президентът не носи отговорност за служебно правителство, тя е на парламента

Йотова пред ДПС-НН: Президентът не носи отговорност за служебно правителство, тя е на парламента

"След промените в Конституцията НС продължава да бъде постоянно действащ орган - как ще работи служебният кабинет зависи от политическата отговорност на НС“