Украинският президент Володимир Зеленски съобщи за напредък в контраофанзивата на Украйна, започнала миналата седмица, като благодари на войниците си за превземането на две селища на юг и на трето на изток, както и за отвоюването на допълнителна територия в източната част на страната.
Той не каза точно къде са тези територии и не предостави подробности, но каза, че на среща вчера е получил "добри доклади" от военните си командири и ръководителя на разузнаването.
В нощното си видеообръщение Зеленски благодари на силите си за освобождаването на селище в източната част на Донецка област, за превземането на "определени височини" също на изток по направлението Лисичанск-Сиверск и за освобождаването на две южни селища.
По-рано в неделя Кирило Тимошенко, заместник-ръководител на канцеларията на президента, публикува снимка на войници, издигащи украинското знаме над селище, което определи като намиращо се в южния район, който е център на украинската контраофанзива.
"Високополие, Херсонска област в Украйна. Днес", написа Тимошенко във Фейсбук над снимка на трима войници, поставящи украинското знаме върху покрив на сграда.
Разположена на север от Кримския полуостров, който Москва нахлу и анексира през февруари и март 2014 г., Херсонска област беше превзета от руските сили в началото на настоящия конфликт.
Лисичанск беше превзет от проруските сепаратисти в Луганска област в началото на юли като част от битката за въгледобивния район Донбас в Източна Украйна, който включва и Сиверск./БГНЕС, Ройтерс

Володимир Зеленски
Още от Свят
Заленски: Ще информираме САЩ за всички нарушения на Русия на примирието от 18 март
По думите му американската страна ще проведе консултации с различни държави относно готовността им да извършват мониторинг по спазване на договореностите
Кремъл се опитва чрез ООН да узакони руското влияние в Украйна
Властта в Москва има безпрецедентни претенции към Киев, настоявайки за налагането на външно управление като условие, което би "отворило пътя за легитимни преговори"
Балтийските държави бият тревога: Примирието в Украйна крие огромна заплаха за нас
Лидерите на Естония, Латвия и Литва са загрижени, че Москва няма да спре до Украйна и отбелязват, че Кремъл вече е очертал планове за евентуална бъдеща война с НАТО