30 Януари, 2026

Зеленски уволни ръководителя на Силите за териториална отбрана

Зеленски уволни ръководителя на Силите за териториална отбрана

Володимир Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски уволни Игор Танцюра от поста на ръководител на Силите за териториална отбрана към Въоръжените сили на Украйна и назначи на негово място Анатолий Бархилевич, предаде Укринформ, цитирана от БТА. Агенцията уточнява, че съответните документи са публикувани на интернет страницата на президента.

"Да бъде уволнен Игор Иванович Танцюра от поста на ръководител на Силите за териториална отбрана към Въоръжените сили на Украйна", гласи указът.

За командир на силите е назначен генерал-майор Анатолий Бархилевич. Танцюра бе назначен на поста през май миналата година. От миналата година 54-годишният Бархилевич изпълняше длъжността на началник щаб в Източна Украйна, където се водеха ожесточени сражения с изпращаните от Русия десетки хиляди бойци от началото на нашествието през февруари 2022 г., припомня Ройтерс.

Дейността на Силите за териториална отбрана обхваща защита на критичната инфраструктура, предотвратяване на саботажи, обезвреждане на вражеските разузнавателни сили и поддържане като цяло на сигурността в Украйна. Това подразделение трябва да поддържа сигурността, докато основните въоръжени сили са в пълна мобилизация.

Сподели:

Коментари (0)

Урсула Фон дер Лайен лично покани Кристалина Георгиева на среща за конкурентоспособността на ЕС

Урсула Фон дер Лайен лично покани Кристалина Георгиева на среща за конкурентоспособността на ЕС

Търговската програма на ЕК включва изграждане на силни връзки на основата на търговски споразумения със 78 държави, което е свързано с европейската независимост, се допълва в съобщението

Орбан пак наглее: Украйна  завлича Европа във война

Орбан пак наглее: Украйна завлича Европа във война

Той отбеляза, че референдумът на опозиционната партия „Тиса“ показа, че повече от половината ѝ последователи подкрепят украинското членство в ЕС

Зеленски: Каня Путин в Киев, ако се осмели

Зеленски: Каня Путин в Киев, ако се осмели

„Безусловно е невъзможно аз да се срещам с Путин в Москва. Това е същото като да се срещаш с Путин в Киев", каза украинският президент