Зеленски след претенциите на Тръмп: Готов съм за избори, но това се решава от украинския народ, не от други
"И това е въпрос на народа на Украйна, а не за народа на други страни. С цялото ми уважение към нашите партньори.“
След изявлението на американския президент Доналд, че е време за избори в Украйна, украинският лидер Володимир Зеленски заяви, че лично е готов да се яви избори, но Съединените щати и европейските страни трябва да помогнат за гарантиране на сигурността в ситуация на продължаващата пълномащабна война на Русия срещу Украйна. Зеленски заяви това в коментар пред журналисти, пише Униан.
„Преди всичко искам да кажа, че не съм обсъждал този въпрос. Второ, въпросът за изборите в Украйна, мисля, зависи от нашия народ. И това е въпрос на народа на Украйна, а не за народа на други страни. С цялото ми уважение към нашите партньори.“ - подчерта Зеленски.
Той посочи, че е готов за провеждането на избори:
„Ако има такъв въпрос – чувал съм намеци, че се вкопчваме във властта или че аз лично го правя, и понеже се вкопчвам в президентското кресло, затова войната не свършва – това, честно казано, е напълно неадекватна история“, подчерта Зеленски.
В тази връзка по думите му възникват два въпроса по отношение на изборите.
„Преди всичко – сигурността. Как да се направи това? Как може да се направи това под ударите, под ракетите? И въпрос във връзка с нашите военни – как ще гласуват? Вие знаете това и не искам да го повтарям. И вторият въпрос – законодателната основа за легитимността на провеждането на избори. И тъй като този въпрос се повдига днес от президента на Съединените американски щати – нашите партньори, ще отговоря много кратко: вижте, готов съм за избори.“ – подчерта Зеленски.
При това той заяви, че моли за съдействие от Съединените щати.
„Можем заедно с нашите европейски колеги да осигурим сигурността на изборите. И тогава, в рамките на следващите шестдесет, деветдесет дни, Украйна ще бъде готова да проведе избори. Аз лично имам волята и готовността за това.“ – увери Зеленски.
Същевременно той призова депутатите от фракцията „Слуга на народа“ и украинските парламентаристи да подготвят законодателни предложения за възможността да се промени законодателната рамка, законът „За изборите по време на военно положение“.
„Искам, очаквам предложения от нашите партньори, очаквам предложения от нашите депутати и съм готов да отида на избори“, подчерта Зеленски.
Превод: Faktor
Още от Свят
1500 британски и френски военни се готвят за учение на „Коалиция на желаещите“
Ученията в Полша следват срещата на „Коалицията на желаещите“ в Париж, където лидерите обсъдиха подкрепата за Украйна и бъдещите гаранции за сигурност. Коалицията обедини 40 държави.
Ердоган: Съпротивата от 15 юли е безпрецедентна от гледна точка на световната история на демокрацията
Изявлението на турския президент е по повод 10 години от опита за държавен преврат в Турция
Пицула: Предстоят ключови избори в Сърбия за отношенията ѝ ЕС
Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия каза, че предложението на сръбския президент Александър Вучич страните от Западните Балкани да бъдат приети заедно в ЕС е опит да прикрие собствените си слабости